Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Dopravní podnik vypsal veřejnou soutěž na firmu, která postaví nejdéle plánovanou tramvajovou trať

15. 10. 2021 - Daniel Kapek

Obyvatele Prahy se už v příštích letech konečně svezou po nových tramvajových tratích. Jejich příprava v posledních třech letech výrazně pokročila, jen letos bude zahájena stavba dvou úseků a příprava dalších výrazně pokročila.

Výstavba tramvajové trati byla Na Dědině plánována už od poloviny 70. let, dosud k ní ale nedošlo. Pár týdnů po získání stavebního povolení udělal Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) další krok k nové tramvajové trati z Divoké Šárky na sídliště Dědina.

Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Odhadovaná cena nové trati je přes jednu miliardu korun bez DPH. Uzávěrka nabídek je zatím stanovena na 1. listopadu. Vítěz soutěže bude mít 19 měsíců na dokončení celého díla. Hodnocení proběhne nejen podle ceny, váhu bude mít i doba výstavby. DPP tak chce motivovat firmy k co nejkratší době, kdy stavba omezí okolí.

Nová trať bude mít celkem 2,3 km. Vzniknou na ní zastávky Vlastina, Sídliště na Dědině, Ciolkovského a bude končit smyčkou Dědina u křižovatky Drnovské a Dědinské ulice. Většinu nákladů pokryje evropská dotace.

DPP ještě proti původním plánům upravil projekt, vysadí podél trasy dvě úplně nové aleje o více než 170 stromech. Nová trať má kromě stávajícího sídliště sloužit i obyvatelům nových obytných projektů, které v současnosti vznikají mezi Drnovskou ulicí a Pražským okruhem.

Změny v dopravě

Tramvajové linky, které dnes končí ve smyčce Divoká Šárka budou prodlouženy až na Dědinu. Toto neplatí pro noční linku 91, která bude i nadále končit na Divoké Šárce. Po zprovoznění tratě se zde i přes redukci autobusových spojů zvýší celková kapacita městské hromadné dopravy.

Pražský tramvajový boom

V současnosti je ve výstavbě tramvajová trať z Barrandova do Holyně. Délka tratě je jeden kilometr, prozatímní konečná zastávka Holyně bude provedena formou úvratě pro obousměrné tramvaje. Trať by měla být v budoucnu v rámci 2. etapy prodloužena o jednu zastávku do budoucí smyčky Slivenec, u té DPP zpracovává dokumentaci pro stavební povolení. Záměrem je do Holyně prodloužit tramvajovou linku č. 5. První tramvaje by na trať měly vyjet v dubnu příštího roku. DPP už loni připravil smyčku na Barrandově pro rozšíření tramvajové trati.

Další tratí, která je blízko zahájení stavby, je trať z Modřan do Libuše, kde již byla vypsána soutěž. Nová trať za 350 milionů korun bude mít délku 1,7 kilometru a čtyři páry zastávek. Naváže na stávající obratiště Sídliště Modřany, odkud povede k budoucí stanici metra D Libuš, do úrovně současné autobusové zastávky Pavlíkova, kde bude zakončena úvratí.

Za novou trať lze považovat i obnovení smyčky pod Jižní spojkou - tramvajovátrať i smyčka v souvislosti s otevřením nového přestupního uzlu Zahradní Město. Smyčku připravuje DPP také u Depa Hostivař, má již stavební povolení. Současně se také připravuje příprava prodloužení tramvajové trati z Kobylis do Zdib ve Středočeském kraji. Ta již prošla úspěšně hodnocením vlivu na životní prostředí.

Zdroj fotografie: archiv DPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram