Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Dopravní podnik chce za dvě miliardy nakoupit až 140 hybridních autobusů

04. 05. 2022 - Daniel Kapek

Dopravní podnik poprvé plánuje nakoupit ve veřejné soutěži autobusy s hybridním pohonem. V zakázce s odhadovanou cenou přes dvě miliardy hledá dodavatele až 140 kloubových autobusů.

Vítěz soutěže získá pětiletou rámcovou smlouvu. Musí jít o vozidla, která se nabíjí nejen během jízdy, ale i externě (plug-in) a zároveň musí splňovat Standardy kvality PID. Minimální konstrukční rychlost autobusů by má být 85 km/h, minimální požadovaná záruka je 60 měsíců, deklarovaná životnost v městském provozu pak minimálně 12 let.

Součástí zakázky je možnost dodání až 140 přenosných nabíječek pro dobíjení v nejběžnějším evropském standardu CCS-2. V tendru je i dodávka až 140 náhradních úložišť trakční energie pro případnou výměnu během životnosti vozidla.

Hlavním kritériem této veřejné zakázky zůstává pořizovací hodnota s váhou 65 %, spotřeba paliva, resp. garance její úspory má váhu 18 %, nabídnutá záruční doba 7 %, zkušenosti dodavatele s hybridní technologií 5 %, kde doloží, že vyrobil a zprovoznil sérii hybridních kloubových autobusů, a termín dodání nových vozidel má také váhu 5 %.

DPP nemusí koupit ani jeden autobus

„Uzavření rámcové dohody na nákup hybridních autobusů nás nezavazuje k odběru žádného vozidla. Návazné prováděcí smlouvy budeme uzavírat dle konkrétních potřeb obnovy našeho vozového parku a samozřejmě také podle postupu zavádění ostatních alternativních pohonů v kategorii kloubových vozidel,“ řekl Jan Barchánek, vedoucí jednotky Provozy Autobusy DPP.

Pořizovací náklady hybridních autobusů jsou vyšší než u běžných vozidel. Nejen proto je pozoruhodné, že na rozdíl od západní Evropy, není v České republice možné čerpat dotace ze žádných z rozvojových či operačních programů.

Úspora paliva až 30 procent

Z předběžných tržních konzultací i praktického testování hybridních autobusů v hlavním městě se potvrdilo, že při efektivní jízdě je možné spotřebu nafty snížit až o 30 % oproti běžným autobusům.

Autobusy musí umět jezdit nejen na naftu, ale i na alternativní paliva jako například hydrogenovaný rostlinný olej (EN 15940).

Zdroj fotografie: DPP Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram