Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Do pondělní stávky se podle odhadu odborů zapojí více než 60% škol v Česku

26. 11. 2023 - Šimon Hauser

Podle současného odhadu odborů se do pondělní stávky zapojí více než 60 procent základních, středních a mateřských škol v Česku, jak uvádí zpráva ČTK. Některé školy budou zavřené, zatímco jiné budou fungovat v omezeném režimu.

Do protestů se také zapojí stovky firem z průmyslu, které hodinovým zastavením výroby ovlivní až milion zaměstnanců. Podpora stávky bude symbolicky vyjádřena i zaměstnanci z veřejného a soukromého sektoru, včetně horníků z Mostecka, odborů na Úřadu vlády, Odborového svazu pozemní a letecké dopravy a Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO). Analytici však očekávají, že dopad stávky na českou ekonomiku bude zanedbatelný.

Zapojí se i vysoké školy

Stávka, podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), směřuje proti dopadům konsolidačního balíčku, poklesu reálných mezd a vysokým cenám energií. Školy usilují o navýšení své kapitoly ve státním rozpočtu a zvýšení platů nepedagogických pracovníků. V Česku je přes 4200 základních, téměř 1300 středních a asi 5400 mateřských škol. Podporu regionálního školství vyjádřil také vysokoškolský odborový svaz a 13 fakult vysokých škol.

Stávku podporují vychovatelé i studenti středních škol. Iniciativa Studenti pro školství uspořádá v pondělí v Praze protest. Většina pražských škol bude aktivně zapojena, a dalších 100 až 150 vyjádří podporu jinými způsoby. Městské firmy a úředníci magistrátu však do stávky plně nezasáhnou.

Symbolickou podporu vyjádří i zaměstnanci z různých oborů, například horníci, pracovníci v dopravě, továrnách a dalších odvětvích. Odborový svaz pozemní a letecké dopravy oblékne reflexní vesty, a zaměstnanci některých firem nasadí symbolické doplňky. Podle odhadů by měl dopad stávky na ekonomiku zůstat zanedbatelný, i když se analytici obávají, že významnější signál může být ve snaze občanů upozornit na potřebu řešení veřejných financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram