Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Deváťáci již mají za sebou příjímací zkoušky

14. 04. 2023 - Daniel Kapek

Ve čtvrtek 13. dubna začaly příjímací zkoušky na střední školy. Jak probíhají a co rozhoduje o přijetí? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Ve čtvrtek a v pátek skládala většina žáků devátých třídi přijímací zkoušky na střední školy. Uchazeči mohli podat přihlášku na dva různé obory na dvou různých školách. Na každý obor byly stanoveny dva termíny zkoušek. 

Tzv. jednotnou přijímací zkoušku, kterou musí složit každý uchazeč, tvoří testy z matematiky a českého jazyka. Na matematiku měli uchazeči 70 minut, na český jazyk přesně hodinu. 

Pořadí škol v přihlášce nevyjadřuje prioritu

Přestože do přihlášky musíte napsat obě školy či obory v libovolném pořadí, nijak to neurčuje vaší preferenci školy. Pořadí přihlášek pouze určuje, v který den bude uchazeč skládat zkoušku na kterou školu.

Víceletá gymnázia až v pondělí

Ve čtvrtek a v pátek proběhly přijímačky pouze na střední školy a čtyřletá gymnázia. Termíny zkoušek na víceletá gymnázia, tj. pro osmiletá a šestiletá, jsou stanoveny na pondělí 17. dubna a úterý 18. dubna. 

Přestože se na čtyřletá gymnázia konaly přijímačky již na konci tohoto týdne, studenti dotyčných škol to nemuseli vůbec vědět. Na některých gymnáziích totiž probíhala standartní výuka dle rozvrhů, jedinou změnou byl vypnutý zvonek, kvůli kterému si učitelé museli hlídat čas.  

Co když se uchazeč nedostavil na řádný termín? 

Nemohli jste se k přijímacím zkouškám dostavit? Pokud k tomu byl vážný (nejčastěji zdravotní) důvod, je nutné se do tří dnů řediteli dané školy omluvit. Následně budete připuštěni k náhradnímu termínu. Všechny obory mají určené náhradní termíny na středu 10. května a čtvrtek 11. května. 

Výsledky ještě v dubnu. Nebo až v květnu? 

Kdy přesně se uchazeči dozví své výsledky není známo. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), pod které přijímačky spadají, má povinnost předat školám výsledky nejpozději do 28. dubna. Ředitelé škol následně mají dva pracovní dny na zveřejnění seznamů přijatých studentů. Tyto seznamy však nejsou konečné. Uchazeči, kteří se hlásili na dva obory, budou figurovat v seznamech na dvou školách. Poté, co se rozhodnou pro jednu ze škol (nebo budou přijati pouze na jednu z nich), se na druhé škole uvolní místo.

Výsledky z náhradních zkoušek předá CERMAT školám 18. května a do dvou dnů budou ředitelé muset znovu zveřejnit seznam přijatých studentů. Teoreticky by tak 20. května mohli všichni vědět, zda a na jakou střední školu budou v následujících čtyřech letech chodit. 

Uchazeč nebyl přijat z kapacitních důvodů

Může se stát, že škola informuje uchazeče o nepřijetí. V tom případě je nutné podat do tří dnů písemné odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí na střední školu. Vzorové odvolání bývá dostupné na webových stránkách škol. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram