Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Den učitelů ve znamení protestů

30. 03. 2023 - Daniel Kapek

Den učitelů se každoročně slaví v den výročí narození Jana Amose Komenského. Letos se však kromě oslav i demonstrovalo. 

Den učitelů se na území České republiky slaví již od roku 1955, kdy byl vyhlášen vládou ČSSR jako prostředek morálního ocenění práce pedagogů. Datum 28. března nebylo vybráno náhodně, připadá totiž na výročí narození Jana Amose Komenského. 

Letos nejen oslavy

Letošní Den učitelů se nenesl jen ve znamení oslav. V hlavním městě se sešlo asi tisíc lidí na protest proti nízkým platům akademiků v humanitních a společenskovědních oborech. Požadovali více finančních prostředků a zrovnoprávnění platů pedagogů napříč obory. Požadavky podpořil Vysokoškolský odborový svaz, který na 28. březen vyhlásil stávkovou pohotovost. 

Neprotestovalo se jen v Praze. V kampusu ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně zaplnili pedagogové i studenti při protestu místní amfiteátr. Děkanka tamní filosofické fakulty uvedla, že její fakulta letos hospodaří se ztrátou pět milionů korun. Situaci popsala jako katastrofální. 

Ministr školství Vladimír Balaš /STAN/ chápe nespokojenost vysokoškolských pedagogů, nicméně problém nechce řešit jen zvýšením finančních prostředků od státu. V úterý proběhlo jednání mezi ministrem školství a premiérem, na kterém se řešily právě platy vysokoškolských pedagogů. Ve středu se platy zabývali ministři na zasedání vlády. Stát letos přidá vysokým školám téměř miliardu korun jako dodatečnou kompenzaci. 

Pavel stávku podpořil 

Nový prezident Petr Pavel jako první navštívil během své cesty Moravskoslezským krajem Ostravskou univerzitu, kde se vyjádřil ke stávce pedagogů. Podle něj by mělo ministerstvo školství promyslet systémové řešení, které zajistí rovnoměrné a spravedlivé odměňování pedagogů. 

Dále Pavel navštívil Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Během besedy se prezident vyslovil pro snížení věkové hranice aktivního volebního práva na 16 let. Podle něj mají mladí lidé dostatečný přehled o situaci v zemi, který je často větší než přehled generace jejich rodičů, kteří už mnohdy na věci veřejné z různých důvodů rezignovali.

Tento text vznikl v rámci projektu Studentské zpravodajství, který dává mladým lidem příležitost získat zkušenosti s redakčním psaním.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram