Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Den české státnosti - proč ho slavíme?

27. 09. 2023 - Babeta Frischmannová

28. září je už 23 let oficiálním státním svátkem. Proč Den české státnosti slavíme na svátek svatého Václava a jaká významná událost je s ním spojena? To se dozvíte v tomto článku.

SVATÝ VÁCLAV – PATRON ČESKÉ ZEMĚ

Svatý Václav, syn knížete Vratislava a Drahomíry, vládl v letech 925–935. Byl to panovník dobrý, zbožný a vzdělaný – uměl například číst a psát latinsky, což bylo tehdy u knížat velmi neobvyklé. Tohoto vzdělání se mu dostalo především díky jeho babičce Ludmile (dnes svaté Ludmile), která ho vychovávala.

Po prohře se saským králem Jindřichem Ptáčníkem se právě on zasloužil o zachování suverenity českého státu, kterou si od Saska každoročně “kupoval” za stříbro a voly.  

Sv. Václav a sv. Ludmila

Zdroj obrázku: orthodoxia.cz

BRATROVRAŽDA

Václavova zahraniční politika, usilující za každou cenu o mír, se protivila jeho mladšímu bratru Boleslavovi. Roku 935 proto pozval Václava k sobě do Boleslavi pod záminkou oslavy svátku sv. Kosmy a sv. Damiána (27. září) v naději, že se mu ho podaří zavraždit na hostině. Tento plán mu nevyšel, přemluvil ale Václava, aby zůstal v Boleslavi přes noc a do Prahy se vrátil až na druhý den. Ráno pak s ostatními spiklenci využili příležitosti, když šel Václav, pouze v doprovodu sluhy, do kostela, a před jeho branami ho zavraždili. Tento den (28. září, dnes svátek svatého Václava) připomínáme dodnes.

Vražda sv. Václava
Zdroj obrázku: hbhistory.cz

SVATOŘEČENÍ

Po Václavově smrti se vlády chopil Boleslav, trápily ho ale výčitky svědomí. O tři roky později, v březnu 938 se proto rozhodl pro veřejné pokání a nechal Václavovy ostatky převézt z Boleslavi na Pražský hrad a uložit v Rotundě svatého Víta, čímž postavil základy pro jeho svatořečení.

ODKAZ SVATÉHO VÁCLAVA

Svatý Václav je za ochránce českého národa považován už od 10. století. Není náhodou, že se demonstrace a významná shromáždění konají většinou právě pod jeho pomníkem  na Václavském náměstí. Tento pomní ovšem není zdaleka jedinou jemu věnovanou památkou v Praze! Pokud budete chtít na svatého Václava zavzpomínat při procházce, podívejte se také třeba na jeho sochu na Karlově mostě nebo Vyšehradě!

Zdroj úvodního obrázku: hbhistory.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram