Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Dálková nákladní doprava má být brzy primárně autonomní

12. 05. 2022 - jan.sercl

V tuto chvíli svět čelí nedostatku řidičů kamionů, částečně kvůli tomu, že se v průběhu karantény masivně rozmohl trend nakupování z e-shopů. Jedním z řešení by mohly být samořiditelné kamiony.

Například společnost TuSimple v tomto ohledu rozhodně nezahálí. Se svými 70 prototypy již absolvovala přibližně dva miliony kilometrů silničních testů v USA, Číně a Evropě. Doufají, že se jim do roku 2024 povede nadesignovat a vpustit na silnice kompletně autonomní nákladní vozidla. Pokud bude tato technologie dostatečně dobrá, dojde k radikální změně logistického průmyslu, kdy budou nákladní automobily cestovat téměř nepřetržitě.

Odpůrci tohoto systému však poukazují na zřejmý problém. Kvůli užití těchto vozidel by dle studií přišlo o práci nejméně 500 tisíc lidí. Rovněž se objevují zprávy o tom, že u konkrétních společností dochází k častým nárazům při bezpečnostních testech.

„Zdá se, že každý druhý týden se dozvídáme o novém vozidle, které havarovalo, když bylo v režimu autopilota," řekla Maria Cantwell, předsedkyně výboru pro obchod. „Myslím si, že je to legislativa, kterou můžeme dokončit do konce tohoto roku… Tyto poslední otázky jsou velmi ožehavé, pokud jde o právní strukturu."

Mezi další společnosti, které se momentálně předhánějí v tom, kdo bude první schopen poskytnout trhu tato vozidla, spadá Tesla, Daimler, Volkswagen a Aurora. Tesla nedávno zveřejnila informace o připravovaném vozidle Semi, které má na jedno nabití dojezd 500 mil (zhruba 800km), zatímco Daimler oznámil investici přes půl miliardy dolarů do tohoto sektoru.

Kamiony tu možná budeme mít za pár let, ale bude ještě dlouho trvat, než vyrazí do ulic bez lidského řidiče. Stále je potřeba vyřešit jízdu za extrémního počasí a vymyslet nové zákony, jelikož ty původní silniční by se na autonomní vozidla nemohly vztahovat. V březnu americký ministr dopravy Pete Buttigieg ovšem prohlásil, že vláda nebude stát v cestě inovacím a že v tomto desetiletí dojde k "významnému vývoji" v oblasti politiky autonomních vozidel.

Fotografie od uživatele Ahmet Polat ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram