Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Covid poslal lidi na kolo. V hlavním městě přibylo cyklistů o třetinu

08. 09. 2021 - Daniel Kapek

Cyklostezky v hlavním městě zažily v loňském roce výrazně větší nápor cyklistů než v předchozích letech. Nejvytíženější byly trasy v Troji a Modřanech. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací.   

Podle výše zmíněného dokumentu se lidé kvůli pandemii bojí využívat MHD a zároveň posílil zájem o pohyb na čerstvém vzduchu.

Na nejvytíženější trase A2 sčítač nedaleko Trojského zámku zaznamenal 426 843 cyklistů. To je meziroční nárůst o více než 80 procent. Oproti předloňskému roku o téměř polovinu více cyklistů projelo také na A2 na křížení ulic Vltavanů a U kina v Modřanech. Sčítače tu ukázaly 417 486 přejezdů. Obě zmíněné cyklostezky drží prvenství také v nejvyšším denním využití, což je přes 5000 cyklistů.

K až 136% nárůstu došlo volni na trase A23 u Vršovického nádraží. Zde sčítač ukázal přes 247 900 průjezdů.

Nové cyklostezky stále přibývají

V loňském roce se otevřela nová trojská lávka, která nahradila původní, která se v roce 2017 zřítila. Další významnou stavbou bylo vybudování podjezdu na cyklostezce A26 pod mostem v Čuprově ulici. Také vznikly cyklopruhy v ulici Husitské, Kamýcké nebo Bucharově. Obousměrný provoz byl cyklistům umožněn i v některých ulicích Prahy 5 a 6.

V Praze bylo k 31. prosinci 2020 celkem 520 kilometrů značených cyklotras, z nichž alespoň 200 kilometrů vede odděleně od automobilové dopravy. V ulicích je také 34,1 kilometru tzv. cyklopiktokoridorů neboli piktogramů, které upozorňují na zvýšený počet cyklistů. Cykloobousměrky jsou zavedeny ve 173 ulicích a rozmístěno je po Praze více než 4000 stojanů na kola.

Photo by Elina Sazonova from Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram