Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Co se odehrávalo na Stálé konferenci ministrů školství Rady Evropy?

05. 10. 2023 - Aneta Havránková

Dne 28. a 29. září 2023 nás reprezentoval Ondřej Andrys, státní tajemník České republiky, na 26. plenárním zasedání Stálé konference ministrů školství Rady Evropy, které se konalo ve Štrasburku. Před samotným plenárním zasedáním probíhala schůzka Řídicího výboru pro vzdělávání (CDEDU), jíž se zúčastnila Radka Wildová, vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

Klíčovým tématem celé diskuse byla transformační síla vzdělávání. Státní tajemník Ondřej Andrys se nechal slyšet, že podrobněji se rozebíralo občanské vzdělávání, výzvy spojené s vzděláváním v době mimořádných událostí a krizí (viz. pandemie covid-19 nebo vojenská agrese Ruska vůči Ukrajině). Dále se hovořilo také o otázkách spojených s digitalizací vzdělávání a využitím umělé inteligence v tomto kontextu.

Kromě plenárního zasedání se Andrys věnoval řadě bilaterálních jednání a rozhovorů, z čehož za nejprospěšnější považuje setkání s náměstkem ministra školství a vědy Ukrajiny, Michaelem Vinnickým. Jejich diskuze byla zaměřena na integraci a vzdělávání ukrajinských dětí a žáků v českých školách. Vinnický opakovaně vyjádřil vděk České republice, ministerstvu, školám a jejich pracovníkům za jejich vynikající úsilí při podpoře ukrajinských dětí v procesu integrace do českého vzdělávacího systému.

Tajemník dále vedl rozhovory se zástupci Finska, Estonska, Srbska, Polska, Kypru, Francie, Španělska a Svatého stolce. Jednání s kardinálem José Tolentino de Mendonçou, prefektem Dikasteria pro kulturu a vzdělávání Svatého stolce, se zaměřila na hodnotově orientované vzdělávání, výuku moderních dějin, kritické myšlení, práci s informacemi a rovný přístup ke vzdělání, včetně reflexe socioekonomických aspektů.

Na závěr plenárního zasedání přijala Stálá konference ministrů školství Rady Evropy několik rezolucí a představila novou strategii pro oblast vzdělávání Rady Evropy pro období 2024-2030.

Zdroj: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram