Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Co nás může rypoš naučit o léčbě rakoviny?

27. 12. 2022 - jan.sercl

Zdá se, že rypoš lysí odolává stárnutí a je imunní vůči rakovině. Vědci tyto zvláštní tvory zkoumají, aby pochopili, jak by lidé mohli žít zdravěji a déle.

Není žádným tajemstvím, že krtčí krysy", vrásčití hlodavci téměř bez srsti s dlouhými zuby trčícími z tlamy, nejsou zrovna nejpřitažlivější zvířata na Zemi. Ale to, co těmto tvorům chybí na kráse, vynahrazují řadou neobyčejných vlastností, které zajímají zoology a lékařské výzkumníky po celém světě. Navzdory své malé velikosti (7 až 33cm) se rypoši dožívají v průměru 30 let, jsou odolné vůči chronickým onemocněním včetně cukrovky a mají pozoruhodný rozmnožovací systém. Tato zvířata jsou také přínosem pro životní prostředí, protože působí jako ekosystémoví inženýři" a zvyšují biodiverzitu v půdě, když si v ní hrabou hnízda.

Tito podivní tvorové, kteří jsou imunní vůči stárnutí a bolesti, již dlouho fascinují vědce. Nyní výzkum odhaluje, že mohou být klíčem k pochopení řady lidských onemocnění, jako je rakovina či stárnutí. Přestože jsme v minulosti studovali myši a krysy, abychom pochopili tajemství lidské biologie, vědci se domnívají, že tento specifický druh může mít pro lékařský výzkum nezanedbatelné výhody.

Biologie tohoto druhu je neuvěřitelně zajímavá. "Rypoši jsou považováni za „extrémofily", kteří se vyznačují schopností přežívat v extrémním prostředí pod zemí", říká Ewan St John Smith, výzkumník zabývající se smyslovým nervovým systémem na univerzitě v Cambridge. Jednou z nejunikátnějších vlastností Rypošů je, že je těžké přesně určit, jak je krysa stará, protože vykazuje jen omezené známky fyzického úpadku. Zatímco lidé mohou postupně vrásčit, šedivět nebo být náchylnější k chronickým onemocněním, „standardní známky stárnutí, které byste očekávali u většiny savců, se ve skutečnosti neprojevují", říká Smith. Nedochází k žádným významným změnám srdeční činnosti, složení těla, kvality kostí ani metabolismu.

Jejich podzemní způsob života může zvýšit jejich šanci na přežití, protože chrání kolonie před chladem, deštěm a extrémními klimatickými podmínkami. Ve volné přírodě je hlavní příčinou úhynu predace ze strany zvířat, jako jsou hadi. To je velmi odlišný obrázek od běžných příčin úmrtí u lidí. „Každý druhý člověk pravděpodobně onemocní rakovinou," říká Smith. „U myší a potkanů je pravděpodobnost vzniku rakoviny podobná, ale naproti tomu nahé krysy rakovinou téměř nikdy neonemocní - je to velmi vzácné," říká.

Podle jedné z teorií mají nahé krysy obzvláště účinnou formu protinádorového mechanismu zvaného buněčná senescence. Jedná se o evoluční adaptaci, která brání poškozeným buňkám v nekontrolovaném dělení a vzniku rakoviny. Jiná teorie předpokládá, že nahé krysy vylučují komplexní supercukr", který zabraňuje shlukování buněk a tvorbě nádorů. Nejnovější výzkum se zaměřuje na jedinečné podmínky v jejich těle, které brání množení rakovinných buněk. Odborníci z Cambridgeské univerzity předpokládají, že onemocnění brání spíše interakce s mikroprostředím nahých krtků - složitým systémem buněk a molekul obklopujících buňku, včetně imunitního systému - než vrozený mechanismus odolnosti vůči rakovině.

Snad nejpodivnější vlastností nahé krtčí krysy je nevnímání bolesti. „Je to pravděpodobně důsledek evoluční adaptace na prostředí s vysokým obsahem oxidu uhličitého," vysvětluje Smith. Vzduch, který zvířata vydechují, je bohatší na CO2 než vzduch v atmosféře. Pokud je tento vydechovaný vzduch zachycen v podzemních tunelech, podíl CO2 se zvyšuje. Pro většinu savců by to představovalo problém. „Oxid uhličitý reaguje s vodou za vzniku kyseliny zvané kyselina uhličitá, která může aktivovat nervy a způsobit bolest," říká.

Pokud se vědcům podaří rozlousknout, proč tito extrémně zdraví savci žijí dlouhý život, mohou tyto poznatky dle Smithe přenést" do preventivní léčby nebo do léků, které léčí rakovinu, jakmile se jí zmocní. Zkoumání těchto velmi neobvyklých živočichů může mít i další výhody, z nichž některé lze jen těžko předvídat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram