Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Členové republikového sněmu České středoškolské unie si zvolili nové vedení

28. 05. 2023 - Jiří Sejkora

V sobotu 6.5. se po půl roce uskutečnil další sněm České středoškolské unie. Co se změnilo a co zůstalo stejné?

Co je ČSU?

Česká středoškolská unie (ČSU) je studentská organizace, která sdružuje aktivní studenty ze školních studentských samospráv. Poněkud přestudentováno? Ale o to právě jde…

Cílem ČSU je propojit středoškoláky se zájmem o veřejné dění – zejména ty ze školních parlamentů a rad – a následně je do veřejného dění co nejlépe a nejvhodněji zapojit. Jedním z hlavních cílů je pak také vytvořit na co největším počtu škol v České republice fungující žákovskou samosprávu, k čemuž slouží veřejně dostupné materiály v rámci projektu „Vzorová samospráva“.

Zpět k poslednímu sněmu

Dvěma nosnými akcemi této organizace jsou víkendy studentských samospráv a republikové sněmy. My se tentokrát zaměříme na druhou jmenovanou, a to z prostého důvodu. Republikové sněmy jsou volební. Tohle kouzelné slovíčko znamená, že jsou do čela (předsednictva) voleni lidé, kteří určují celý současný i budoucí charakter uskupení. Kromě voleb bývá ještě celý společně trávený čas protkán diskusemi a výměnami názorů nad aktuálními tématy. Tentokrát byl celý den protkán diskusí na téma aktivního volebního práva od šestnácti let.

Volby

Pak už přišly na řadu samotné volby. Jednotlivci ze stávajícího předsednictva se rozhodli obhájit své pozice, mezi kandidujícími se ale objevily i nové tváře. Výsledky jsou následující: na postu předsedy české středoškolské unie nahradila Ondřeje Nováčka Adéla Kundrátová – dosavadní první místopředsedkyně. Prvním místopředsedou se stal Antonín Pipa (dosavadní druhý místopředseda) a druhou místopředsedkyní Alexandra Obracajová (dosavadní členka předsednictva).

Z původního týmu své angažmá ukončil nejen Ondřej Nováček, ale také Adam Paluka – druhý z exčlenů minulého předsednictva. Pro předsednictvo nové bylo odhlasováno rozšíření z pěti na sedm osob, řadoví členové jsou tedy nyní čtyři místo dvou a to konkrétně: Charlotte Jindřišková, Jan Gondek (předseda středoškolského sněmu hlavního města Prahy.), Ondřej Kruťa a Lukáš Langer (předseda studentské samosprávy Zlínského kraje).

Jak dál?

Na sněmu zazněla mimo jiné kritika komentující fakt, že četnost vystoupení ČSU v médiích se rapidně snížila. Na stranu druhou přátelských vazeb a kontaktů ze zahraničí přibývá. Je jen otázkou, jakým způsobem se bude česká středoškolská unie do budoucna formovat, jestli bude pokračovat v aktuálních trendech, nebo jestli uvede do pohybu nové vize. To záleží především na novém předsednictvu, ale také na každém ze členů spolku.

Jako nová předsedkyně České středoškolské unie se chci zaměřit zejména na rozvoj a propojování regionů. Vnímám jako problém, že má středoškolák z Prahy a středoškolák z jiného – například Moravskoslezského kraje naprosto rozdílné možnosti. A to jak v oblasti formálního či neformálního vzdělání, tak v oblasti mimoškolních aktivit nebo občanské participace. To vše výrazně ovlivňuje jejich pozdější život,“ říká Adéla Kundrátová, nově zvolená předsedkyně ČSU.

Zdroj fotografií: ČSU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram