Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Chcete nakupovat udržitelnou módu? Kde jinde než v pražských sekáčích!

01. 04. 2022 - Vincenc Novák

V angličtině se pro tuto činnost používá termín “thrifting”. Označuje nakupování oblečení z druhé ruky v obchodech označovaných jako “thrift shops”, česky second handy, tedy “sekáče”. Po dlouhou dobu byl tento typ obchodů považován za něco, co je určeno pro chudší část obyvatel. Tento pohled je spojen hlavně s 90. lety, kam sahají dějiny českých second handů.

Dnes však již dávno neplatí, že by second handy byly nějakou “horší” alternativou dražších obchodních řetězců. Mnohé z těchto prodejen jsou velmi populární napříč různými skupinami obyvatel. Své oblíbené módní kousky sem chodí nakupovat jak lidé, kteří nechtějí za značkové kousky dávat mnoho peněz, tak i lidé, kteří do sekáčů míří za nalezením originálních kousků.

Nakupování oblečení z druhé ruky je také dobrým prostředkem k ochraně životního prostředí a cestou k udržitelnosti. Každý den se na světě vyrobí neskutečné množství oděvů, které mnohdy končí na skládkách či v mořích. Látky a barvy, jenž se z oblečení uvolňují, ohrožují životní prostředí a živočichy, kteří s námi planetu sdílí.

Oblečení ze sekáčů je tedy možností, jak dát již vyrobeným oděvům druhou šanci. Některé sekáče jsou v dnešní době také spojeny s galeriemi či jinými provozovnami. Mnohé prodejny nabízejí ve svém sortimentu kromě oděvů také jiné zboží, kupř. vinylové desky, vybavení do domácnosti či drobnou elektroniku.

A do jakých second handů se v Praze vyplatí zajít?

1981 Secondhand
Tento sekáč se nachází na Vinohradech a v Praze je jedním z nejvyhlášenějších. Lze tu najít kousky od velmi známých módních značek. Ceny se zde pohybují většinou mezi 400 až 500 korunami, ale lze zde najít i mnoho levnějších kousků. 1981 Secondhand je určen převážně pro lidi, kteří hledají vintage kousky.

Textile house
Jedná se o řetězec second handů, jehož prodejny můžeme nalézt po celém Česku. V Praze se nachází např. na Smíchově, na Národní třídě či v Michli. V Textile house je nutné se věcmi většinou déle probírat a mít štěstí na nějaký ten pěkný kousek. Pokud už se vám to však podaří, stojí to za to. Textile house se snaží prosazovat udržitelnou módu a na tomto konceptu má také postavené své prodejny. Vždy před představením nové kolekce se v prodejnách koná výprodej, v rámci kterého stojí všechny kousky na prodejně až 20 korun.

Žižkovská hrabárna
Prodejna, nacházející se nedaleko Vítkova, překvapí svojí velikostí. Ve velmi malých prostorách však lze nalézt velmi zajímavé vintage kousky. Kdo by však čekal nějakou hrabárnu v pravém slova smyslu, je na omylu. Lze zde najít velké množství originálních značkových oděvů. Ceny se pohybují okolo nižších řádů stovek a výběr je skutečně skvělý. Žižkovská hrabárna má také svůj Instagram, na kterém můžete zjistit, které nové zboží bylo doplněno.

SECOND HAND LAND
Velmi prostorný second hand s nespočetným výběrem se nachází na samém okraji Prahy, v části Točná. Doprava do něj je docela složitá, ideální je zvolit autobus od stanice metra C Kačerov či z Modřan. Výběr je však velmi zajímavý. Ceny nejsou nikterak vysoké a lze zde najít velmi zajímavé kousky.

Second handů lze však v Praze najít mnohem více. V samotném centru Prahy a v přilehlých čtvrtích je jich nespočet. Od sebe se liší hlavně konceptem a cenami. Každý si tak mezi nimi může najít to “své”.

Fotografie od uživatele cottonbro ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram