Cookie Consent by Free Privacy Policy website

České univerzity na cestě k zelené budoucnosti: Přidávají se k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje

30. 09. 2023 - Aneta Havránková

V roce 2023 se české veřejné vysoké školy historicky poprvé spojují se státy Evropy a zapojují se do Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR), trvajícího od 20. září do 8. října. Univerzity v České republice připravují pestrou paletu aktivit, které osloví studenty, zaměstnance i širokou veřejnost. To zahrnuje nejen přednášky a diskuse na téma udržitelnosti, ale také výměny oblečení, netradiční burzy, a dokonce i promítání filmů.

Univerzity se aktivně zapojují do této iniciativy, aby ukázaly, že udržitelnost je pro ně skutečným závazkem. Docentka Zuzana Tučková, řešitelka projektu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, zdůrazňuje: "Jako vzdělávací instituce si uvědomujeme, že je velmi důležité nejen na myšlenky či aktivity udržitelného rozvoje nejen poukazovat, ale zároveň se do nich také aktivně zapojit."

Mezi inovativními aktivitami, které plánují univerzity, patří i "SWAPy" – netradiční výměny oblečení, knih, květin a dalších potřebných věcí. Menzy pak nabídnou vegetariánská jídla a podporují recyklaci vratných obalů. Dokonce se připravují prohlídky udržitelných odpočinkových zón v rámci univerzitních kampusů.

"Troufám si říci, že na mnoha univerzitách byli právě studenti tím hnacím motorem, přeci jenom jsou jiná generace a jsou mnohem vnímavější k celému konceptu udržitelného rozvoje," nechala se slyšet docentka Zuzana Tučková.

Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) je celoevropskou iniciativou, které se účastní i státy mimo Evropskou unii. V loňském roce proběhlo v rámci ETUR 7047 akcí v Evropě, z toho 113 v České republice. Iniciativa je důkazem, že zájem o udržitelnost roste napříč celým kontinentem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram