Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Česká republika se snaží nabídnout kvalitní a dostupné vzdělání uprchlíkům z Ukrajiny

23. 02. 2024 - Aneta Havránková

Mezinárodní odborníci se nedávno sešli v Praze, aby zkoumali zlepšení vzdělávacích systémů pro děti, které se staly oběťmi války na Ukrajině, a to zejména ty, které hledají útočiště v různých zemích Evropy. Konference, kterou iniciovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy společně s UNICEF pod patronací vládní zmocněnkyně pro lidská práva, se zaměřila na inkluzivní vzdělávání a kontinuální učení pro všechny děti, s důrazem na integraci ukrajinských uprchlíků v Evropě.

S nárůstem počtu uprchlíků z Ukrajiny do zemí Evropské unie v posledních dvou letech, který přesáhl číslo 830 000 dětí, se vynořily výzvy, kterým vzdělávací systémy čelí. Tyto systémy bojují s nedostatkem zdrojů a infrastrukturou potřebnou k začlenění nových příchozích do školního prostředí. Účastníci konference hovořili o obtížích, kterým čelí země EU v této oblasti. Vzdělávací systémy jsou přetížené a nemají dostatek prostředků k zajištění vzdělání všech uprchlických dětí, které ho potřebují.

Hlavní překážky pro zlepšení inkluzivního vzdělávacího systému v EU zahrnují nedostatek učeben, materiálů a učitelů, jazykové bariéry, finanční omezení a nedostatečné porozumění tomu, jak začlenit uprchlické děti do škol. „Budou to dva roky od začátku konfliktu na Ukrajině, kdy jen do zemí Evropské unie uprchlo přes čtyři miliony lidí, o které bylo potřeba se solidárně postarat. Česká republika zajistila těmto lidem nejen ubytování, ale také okamžitý přístup ke vzdělání. Ministerstvo školství ve spolupráci s UNICEF zajistilo rozsáhlé školení učitelů a českých i ukrajinských asistentů pedagoga prostřednictvím vzdělávacích programů zaměřených na inkluzivní vzdělávání, bezpečnost ve školách a další typy podpory," říká ministr školství Mikuláš Bek /STAN/.

Ministerstvo zřídilo webovou stránku a informační telefonní linku, které mají dětem z Ukrajiny usnadnit zápis do škol. Školám také resort usnadnil navyšování kapacit a poskytl kurzy a hodiny českého jazyka. Kromě toho také najal asistenty pedagoga a úpravou prošly také přijímací zkoušky na střední školy, čímž se celý proces zpřístupnil i pro děti z Ukrajiny. "Přibližně padesát tisíc dětí bylo zařazeno do škol, a nevypadlo tak ze vzdělávacího systému. Chtěl bych poděkovat školám, učitelům a všem, kteří přispěli k tomu, že jsme mohli těmto dětem zajistit perspektivní budoucnost," doplňuje Bek.

Vzdělávání pilířem naděje

Vzdělávání je v době krize pro děti pilířem naděje. Umožňuje jim učit se, najít si kamarády, získat podporu od učitelů a vrstevníků, a pomáhá jim vrátit do života pocit stability a pravidelnosti," uvedla Regina De Dominicis, regionální ředitelka UNICEF pro Evropu a Střední Asii a dodala: "Spolupráce a odhodlání, které jsem dnes viděla, jsou katalyzátorem pro zdvojnásobení našeho úsilí při zajišťování přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání pro každé dítě v celém regionu."

Bek zdůraznil úsilí České republiky o podporu uprchlických dětí a pochválil snahu českých škol, které otevřely své dveře pro tyto děti. Díky školení učitelů, kurzům českého jazyka a dalším iniciativám bylo přibližně 50 000 uprchlických dětí integrováno do škol, což jim pomohlo udržet si svou budoucnost a začlenit se do nového prostředí.

Podle odborníků jsou klíčovými prvky úspěšné integrace uprchlických dětí z Ukrajiny do evropských škol přípravné jazykové kurzy, adaptace ve skupinách, neformální vzdělávání a speciální programy pro předškoláky. Důležitý je také trénink pro učitele a pedagogické asistenty, kteří hrají klíčovou roli při začleňování těchto dětí. Důležitou součástí podpory je také péče o duševní zdraví a sociální soudržnost prostřednictvím aktivit, které propojují uprchlické děti s jejich novými vrstevníky.

I proto MŠMT, Dům zahraniční spolupráce i MPSV vyhlásili několik grantových výzev, které se zaměřují i na vzdělávání a integraci ukrajinských uprchlíků. S pomocí různých neziskových organizací tak mohou získat doučování, účastnit se jazykových kurzů a nejrůznějších mimoškolních aktivit.

Zdroj: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram