Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Česká influencerka přednáší na školách o ekologii a pořádá swapy. Jak se můžete zapojit i vy?

02. 09. 2023 - Klára Nováčková

Fenomén ekologických influencerek a influencerů se pomalu šíří i v České republice. Mezi ně patři i studentka Karlovy Univerzity Rozárie Haškovcová (@shluk.bunek). Její obsah je složen především z inspirativních tipů a videí o tom, jak být šetrnější k naší planetě. Závazek k ochraně životního prostředí jí ale přivedl ještě dál – pořádá swapy nebo spolupracuje se školami po celé republice, kde přednáší studentům o módním průmyslu.

Shluk buněk

Rozárie Haškovcová svoji cestu k udržitelnosti a ekologii započala ve svých 17 letech, kdy se stala vegetariánkou a koupila si svůj poslední ,,fast fashion‘‘ kousek oblečení. Od té doby se snaží oblékat, cestovat, vařit – a vlastně celkově žít – udržitelně. Celou svoji cestu dokumentuje na sociálních sítích a motivuje tak své sledující, kterých má přes 8 tisíc, k tomu, aby se snažili zacházet s naší přírodou ohleduplně a zodpovedně.

Co je vlastně SWAP?

Swap se skvělá komunitní akce, kde můžete poznat nové lidi, osvěžit svůj šatník a v neposlední řadě přispět k udržitelnosti životního prostředí. Textilní průmysl má významný ekologický dopad, ať už jde o vodu, emise nebo odpad. Tzv ,,swapování‘‘ tak prodlužuje životní cyklus oblečení. Nákup nového oblečení bývá často finančně nákladný, to ale u swapu neplatí. Výměna oblečení je totiž zcela zdarma.

Kdy se bude konat další?

Další swap se bude konat na začátku školního roku, konkrétně ve čtvrtek, 7. září. Akce se bude konat ve vnitrobloku kavárny Letter press cafe (Americká 16, Vinohrady). Bude pro Vás nachystána jak dámská, tak pánská sekce, ale bude zde i možnost měnit mezi sebou knihy. Swap se totiž koná ve spolupráci s Reknihami. Všichni účastníci zároveň dostanou slevový kód na nákup knih z druhé ruky u Reknih. Přinést oblečení není povinné, vstupné zůstává dobrovolné.

Jak se můžete zapojit i vy?

Nejlepší formou zapojení je, že přijdete! Ať už na tento swap, nebo na jakýkoliv jiný. Společně tak můžeme ukázat, že nám není naše Země lhostejná. Na swapu v Letter press cafe si můžete koupit třeba kávu, a tím podpořit celý projekt. Nebo můžete přímo pomoci s jeho realizací! Stačí napsat do soukromých zpráv Rozárii na instagramu.

I student může být přednášejícím…

Přesto, že je ještě sama studentkou, Rozárie Haškovcová již sama objíždí školy po celé republice a přednáší o enviromentálních problémech studentům. Ve svých přednáškách se zaměřuje především na modní průmysl, vysvětluje jeho problémy, učí studenty, jak hledat udržitelnou alternativu k monstrózním řetězcům s ,,rychlou módou‘‘- fast fashion.


Zdroj fotografíí: instagram @shluk.bunek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram