Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Češi slaví úspěch. Studentka z ČVUT získala "Nobelovku pro juniory"

18. 11. 2023 - Aneta Havránková

Češka Dominika Burešová zazářila se svoji bakalářskou prací a zvítězila v kategorii matematiky a fyziky v prestižní The Global Undergraduate Awards 2023, které se také říka "Nobelovka pro juniory." Studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze tak předčila více než 2 800 studnetů z těch nejlepších vysokých škol na celém světě.

Studentka programu Otevřená informatika (OI) se pod vedením profesora Pavla Ptáka z katedry matematiky věnovala rozsáhlému výzkumu zaměřenému na algebraické a stavové vlastnosti této komplexní oblasti. Již během studia průběžně zveřejňovala dílčí výsledky svého víceletého snažení. Nejenže má na svém kontě samostatně publikovanou práci, ale také se třikrát podílela jako spoluautorka na odborných publikacích.

“Na střední škole jsem vůbec nebyla oborově vyhraněná. V druhém semestru bakalářského studia OI jsem si zapsala předmět z matematického minoru, který vyučoval prof. Pták. Od té doby jsem nechtěla dělat nic jiného než matematiku,” nechala se nadějná studentka slyšet.

Oponentem její bakalářské práce byl rakouský fyzik Karl Svozil, jenž spolupracuje s nositelem Nobelovy ceny Antonem Zeilingerem. Již ten si všiml vyjímečnosti jejího díla a řekl o něm, že znatelně překračuje požadavky standardně kladené na bakalářské práce. Podotkl také, že její studie je významným příspěvkem k teorii kvantových logik. I proto před The Global Undergraduate Awards zvítězila v ceně děkana Fakulty elektrotechnické ČVUT.

The Global Undergraduate Awards se udělují od roku 2008 v Dublinu. Tato prestižní soutěž srovnává bakalářské práce ze všech koutů světa v 25 kategoriích exaktních i humanitních věd. Dominika Burešová je teprve třetí Češkou, která si ze soutěže odnesla ocenění. Její úspěch navazuje na vítězství studentky Masarykovy univerzity Hany Sedláčkové v roce 2015 a Terezy Gerguri v roce 2017, obě v kategorii věd o živé přírodě.

Burešová má ale i mnoho jiných zájmů kromě matematiky, fyziky a informatiky. Přednáší na českých i světových konferencích, věnuje se četbě klasické literatury a miluje klasickou hudbu. V minulosti navíc také závodně plavala.

Zdroj: ČVUT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram