Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Budeme si letos rozumět? Odstartoval zážitkový program SI Třída

11. 09. 2022 - Redakce

Zážitkový program SI Třída!, který je určen pro žáky druhého stupně základních škol v Praze, začíná od září a potrvá do listopadu. Reaguje na zátěžové období, jímž si třídní kolektivy v současnosti procházejí. Po epidemii covidu a distanční výuce jsou žáci a žačky opět vystaveni nejistotám a strachům souvisejícím s konfliktem na Ukrajině a je potřeba jim pomoci.

Primárním cílem programu je něco společně zažít a vytvořit bezpečný prostor, kde se učitelé a žáci mohou objevit v rolích, které jsou v klasickém vyučování vzácné. Metodika programu je postavena z velké části na nesoutěžních pohybových aktivitách, které žákům umožňují odbourávat napětí a zároveň vytváří prostor pro otevírání tématu vzájemného respektu a přijetí odlišností v kolektivu. Důraz klademe nejen na sebepoznávání, ale i na poznávání spolužáků a rozvoj spolupráce.

„Při tvorbě jsme mysleli i na učitele. Chtěli jsme jim do školy přinést kvalitní program, který nemusí chystat a kde se navíc mohou inspirovat pro práci s kolektivem, ať do běžných vyučovacích hodin, či do hodin třídnických. Jde např. o různé aktivity, způsoby reflexe, respektující komunikaci či práci s pravidly,“  říká Markéta Doubnerová, koordinátorka SI Třídy.

Program je sestavený tak, aby v si žáci prošli dovednostní částí a zároveň spoluprací od nejmenší skupiny po komunikaci a kooperaci v celé třídě. Společný čas strávený se spolužáky může být užitečným nácvikem pro pozdější fungování v té největší skupině – společenské.

„V rámci programu tak žáky seznamujeme s jeho pevnými hranicemi, na kterých po celou jeho dobu trváme – principy, které komunikujeme laskavě, ale neustupujeme z nich. Patří mezi ně třeba Hraju fér – jsem sám sobě čestným rozhodčím a další," dodala Doubnerová.

Program SI Třída! je možné objednat od září do listopadu 2022. Časově je třeba si rezervovat 4 vyučovací hodiny. Během školního roku je možné volně navázat v programech SI KPZ (prosinec-únor) a SI Expedice (květen). Pro učitele navíc nabízíme reflektivní a seberozvojový program Reflektuj SI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram