Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Batoh, který následuje svého majitele. Žádná fantazie, ale realita – dokáže uvézt až 20 kg nákladu

04. 10. 2021 - Patrik Vodrážka

Otravovalo vás někdy, že jste museli mít svoje zavazadlo na zádech, v ruce či za sebou? Přišlo by vám jednodušší, kdyby vás vaše zavazadlo prostě následovalo? Tyto představy má splnit robotický batoh jménem Gitamini.

Bostonská společnost jménem Piaggio Fast Forward představila větší verzi tohoto zařízení již v roce 2019. Jednalo se o nákladní vůz pro pěší Gita. Model sice dokáže unést až 44 kilogramů, dosáhnout rychlosti až 22 km/h a disponuje prostorem o objemu asi 32 000 krychlových centimetrů, nicméně kamenem úrazu je jeho velikost, která zkrátka překážela, obzvláště na přeplněných chodnících.

Gitamini je oproti tomu menší, je zhruba o velikosti border kolie. Má poloviční objem nákladového prostoru, nosnost až 20 kilogramů a sám váží pouze 28 kilogramů. Disponuje taky velkými držadly, díky kterým lze tomuto robotickému batohu pomoci přes obrubníky, schody či další překážky. Dojezd Gitaminiho na jedno nabití je téměř 34 kilometrů, v praxi asi šest hodin provozu.

Robot má novou technologii, která sleduje pohyb svého majitele. Využívá oproti minulé verzi pokročilou optiku a strojové vidění. Pomocí kamer a radarových signálů následuje svého majitele i bez připojení k GPS, mobilní nebo bezdrátové síti. Je také navržen tak, aby následoval majitele v bezpečné vzdálenosti a rychlosti a aby dokázal předvídat také pohyb osob kolem sebe.

Prodávat se má začít již 15. října za 1850 $ (zhruba 40 000 Kč).

Zdroj fotografie: Piaggio Fast Forward

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram