Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Amazon představil svého prvního plně autonomního robota

31. 07. 2022 - Patrik Vodrážka

Amazon představil svého prvního plně autonomního mobilního robota určeného k přemisťování velkých břemen ve skladech. Robot s názvem Proteus se podle Amazonu umí bezpečně pohybovat v blízkosti běžných zaměstnanců (na rozdíl od některých předchozích robotů, které společnost kvůli bezpečnosti raději umisťovala odděleně do klecí).

Podle Amazonu je předností robotů pokročilá bezpečnostní, receptivní a navigační technologie. Bezpečnost při práci mezi lidmi je dle zveřejněného videa zajištěna například pomocí zeleného laserového paprsku, který zjistí, jestli se v okolí nachází lidé. Pokud paprsek zaznamená přítomnost člověka, robot se přestane pohybovat a po odchodu člověka dále pokračuje v práci. 

Proteus je také vybaven robotickým ramenem, které dokáže zvedat a přesouvat břemena o hmotnosti až 50 kilogramů. Tato robotická ramena Amazon plánuje nasadit ve svých skladech v příštím roce. Společnost uvedla, že pomocí této technologie mohou roboti vybírat a zvedat jednotlivé předměty, i když jsou umístěny na hromadě.

Amazon se také pochlubil další technologií, která by měla pomoci zaměstnancům zbavit se ručních skenerů pro zaznamenávání čárových kódů. Nový systém totiž balíčky rozpozná, aniž by bylo nutné skenovat etikety. Další podrobnosti o tom, jak nová technologie funguje, ale chybí.

Nicméně existují potenciální obavy o pracovní sílu. Amazon však tvrdí, že se nesnaží roboty nahradit lidské zaměstnance. Naopak roboti by v pracovním procesu měli převzít práci, která je pro lidi příliš obtížná a nebezpečná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram