Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Foto: Jakub Kos

Akademie Díky, že můžem chce ve středoškolácích vzbudit touhu po angažovanosti

06. 04. 2023 - Kryštof Jiřík

Samet na školách je projekt spolku Díky, že můžem a organizace Post Bellum. Jeho účelem je pomoci učitelům a studentům na základních, středních a vysokých školách do výuky zapojit pěstování vztahu ke svobodě a demokracii a podpořit ve studentech zájem o občanskou angažovanost. Projekt zprostředkovává řadu workshopů, přednášek a jiných vzdělávacích materiálů od různých neziskových organizací. Jedním z projektů byla i dvoudenní Akademie Díky, že můžem, která probíhala na přelomu března a dubna v Praze.

Akademie pro středoškoláky trvala dva dny a konala se v Magenta Experience Center na Pankráci, ve Vnitroblocku a v Kampusu Hybernská. Sešlo se více než padesát studentů, kteří měli možnost si na panelové diskuzi popovídat s několika zajímavými hosty věnujících se komunikaci s mladými lidmi. Patří mezi ně např. Johana Bazlérová, Lukáš Fritscher či Anna Zemanová.  Kromě debaty proběhlo také několik besed s mladými aktivisty, jako například Johana Nejedlová z organizace Konsent nebo Adam Dvořák z Nevypusť duši. Proběhlo také několik workshopů, například od spolku Politika (nejen) pro mladé nebo od Univerzity Karlovy v cetru Didaktikon.

Foto: Jakub Kos

V tomto formátu se akce konala poprvé, předtím však již třikrát proběhla jakožto přípravný kurz pro studenty, kteří na svých školách iniciovali tzv. sametové festivaly. Ty se odehrávají v období výročí sametové revoluce a jejich cílem je připomenout události roku 1989 a přiblížit je studentům.

„My se dlouhodobě snažíme aktivizovat studenty a vzbuzovat u mladých lidí zájem o témata svobody, demokracie a lidských práv, potažmo aktuální společenská témata. Přišlo nám líto, že jsme s nimi v kontaktu převážně jen na podzim, kdy pořádají festivaly na svých školách k výročí sametové revoluce, tak jsme se rozhodli uspořádat setkání i na jaře, pozvat další školy a další studenty, kteří projekt třeba ještě neznali a pro všechny připravit co nejvíc inspirativní a pestrý program,“ říká jeden z organizátorů ze spolku Díky, že můžem, Matouš Ettler.

Spolek plánuje další Akademii na podzim, která proběhne opět ve formátu přípravy studentů, kteří budou mít zájem na své škole pořádat již zmíněné sametové festivaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram