Cookie Consent by Free Privacy Policy website

17. listopad se blíží. Jaké akce byste neměli minout?

14. 11. 2023 - Klára Nováčková

Blíží se oslavy 17. listopadu, data hned dvou velikých událostí, které změnily dějiny (nejen) Československa. Zavření vysokých škol nacistickými okupanty v roce 1939 a o padesát let později to byla slavná Sametová revoluce, kdy studentské protesty vedly k pádu komunismu u nás. Jaké akce se konají v rámci oslav letošního 17. listopadu?

Kramářova vila se otevře veřejnosti

Od 10:00 do 16:00 hodina se otevřou dveře ikonické Kramářovy vily, sídla historicky prvního předsedy vlády, Karla Kramáře. Od roku 1998 slouží jako rezidence premiéra České republiky. Návštěva vily nadchne všechny milovníky historie, ale zajisté potěší i fanoušky architektury.

Kramářova vila. Zdroj: Instagram: @kramarova_vila

Do Národní galerie zadarmo

V den státního bude možný vstup zdarma do Národní galerie Praha. Jedná se o Schwarzenberský palác, kde je k vidění například sbírková expozice Staří mistři, tak do Veletržního paláce, kde byste mj. neměli minout sbírku umění posledních 100 let, nebo stálou expozici Architektura všem, která dokumentuje vývoj architektury ve druhé polovině 20. století u nás, v bývalém Československu.

Stálá expozice Architektura všem. Zdroj: archiv Kláry Nováčkové

Koncert pro budoucnost

Na Václavském náměstí, tedy na stejném místě, kde před 34 začal konec komunistického režimu, se od 16:30 uskuteční pětihodinový Koncert pro budoucnost. Na akci vystoupí nespočet českých, ale i zahraničních osobností a celý program bude velmi nabitý. Vstup je zdarma. Téma letošního ročníku je Příroda-človek-stroj.

Korzo Národní

Tou nejvýraznější akcí, která se již tradičně koná na Národní třídě, je Korzo Národní. Jde o pestrý program, který připomíná Sametovou revoluci. Akce představuje život v komunistickém Československu, ale i to, co bylo po revoluci. Chybět nebude vzdělávací tramvaj, která má symbolické číslo 89, ani Sametový brunch, z jehož výdělku organizátoři podpoří matky samoživitelky. Podrobný přehled naleznete na oficiálních stránkách Korza Národní.

Zdroj úvodní fotografie: archiv Kláry Nováčkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram