Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Was ist kunst? Kontroverzní neo-avantgardní umělec vystavuje v Domě U Kamenného zvonu

22. 07. 2023 - Klára Nováčková

V Domě U Kamenného zvonu se koná výstava provokativního srbského umělce Dragoljuba Rašy Todosijeviće. Todosijević patřil k první generaci umělců, kteří se postavili proti převládajícímu uměleckému proudu, který se rozvíjel na tamějších akademiích. Stal se jednou ze zakládajících osob jugoslávské neo-avantgardy. Todosijević se ani později nevzdal rozporuplných témat, jakým bylo třeba reinterpretování kontroverzních symbolů, například svastiky.

I když to tak může na první pohled vypadat, nejedná se o klasickou retrospektivní výstavu. Kurátoři se nesnaží zachytit jednotlivé chronologické kapitoly Todosijevićovy tvorby, spíše se snaží mapovat strategie a taktiky v jeho dílech. Některé vypravují dějiny umění, jiné sumarizují odkazy dějin obecných, některé koncepce jsou stále ,,živé” a naléhavé pro dnešní svět. 

Začátek expozice rámuje Todosijevićovu “oblíbenou” otázku - co můžeme považovat za umělecké dílo? Podobně jako jiní umělci, i on si nastavil svoje vlastní jedinečné hranice a podmínky. Jde dokonce tak daleko, že v jedné ze svých performance (Drinking water, 1974) tvrdí, že umění je otázkou rozhodnutí a tvůrčím impulzem může být cokoliv. 

V performance s názvem Drinking water došel tak daleko, že tvrdí, že umění je otázka rozhodnutí se

Závěr výstavy se vrací k monumentální instalaci s názvem Gott liebt die Serben (Bůh miluje Srby), jejímž primárním námětem byly možnosti, jak přistupovat a číst jednotlivé symboly. Již v minulosti se významy některých symbolů ustálily, nicméně v dnešní době se rozpouštějí, ztrácejí pevné obrysy a dostávají zcela nový tvar. 

Instalace s názvem Gott liebt die Serben (Bůh miluje Srby)

Galerie hlavního města Prahy připravila již tradičně velmi kvalitní, nabitý doprovodný program. Nabízí dvě komentované prohlídky s kurátorem výstavy Jakubem Králem. Jedna se koná ve čtvrtek 27. července od 18 hodin, druhá se bude konat 6. září, opět ve čtvrtek, od 18 hodin. 

Dále se uskuteční procházka akční Prahou v okolí Staroměstského náměstí. Návštěvníky provede kurátorka a historička umění Pavlína Morganová, která je odbornicí na performance a happeningy, které jsou Todosijevićovi tak blízké. Procházka je naplánována na 30. srpna od 17 hodin.

Srbopomeranče
Současný portrét D. R. Todosijeviće

Nenechte si ujít také přednášku hudebního publicisty a spisovatele Karla Veselého. Ten se bude zabývat tématem symbolu totalitních režimů v populární hudbě. Proč právě zmiňovaná svastika hraje tak velkou roli v punkové módě? Kde se vlastně bere fascinace symboly totalitních režimů a jak daleko jsou umělci od překročení morálních hranic? Přednáška proběhne 13. září v 18 hodin. 

Křišťálová noc, 1997

Samotná výstava potrvá do 17. září letošního roku. Vidět ji můžete ve zmiňovaném Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Otevřeno je každý den s výjimkou pondělí, a to od 10 do 20 hodin. 

Zdroj fotografií: GHMP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram