Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výstava Ex urbi: metro z pohledu umělce

24. 07. 2023 - Klára Nováčková

I městská hromadná doprava může být zdrojem nekonečné inspirace. Fotograf Jaroslav Beneš již řadu let pracuje s tématem pražského metra. Všichni tyto prostory dobře známe, každý den jezdíme metrem do práce nebo do školy. Přesto nám unikají zajímavé prvky, které se stávají ústředními motivy Benešových fotografií. Jsou to především architektonické detaily, hra světel a genius loci vyprázdněného prostoru.

Jaroslav Beneš začal svoji fotografickou kariéru jako divadelní fotograf v divadle Alfa. Poté se přesunul do Prahy, kde se stal archivářem a fotografem Pražských vodáren. Beneš je spoluzakladatelem fotografických sdružení, jmenujme například PHP, Český dřevák či 1989.

Architektonické detaily v Pařížské čtvrti Défense

V Domě fotografie je k vidění nejen jeho nejznámější cyklus fotografií z prostor pražského metra, ale také soubory z pařížské čtvrti La Défense, vily architekta Rothmayera či průmyslové části polských Katovic. Výstavu uzavře Benešova současná tvorba, kdy vyměnil dřevěné velkoformátové přístroje za digitální fotoaparát.

V rámci výstavy Ex urbi připravila Galerie hlavního města Prahy hned několik doprovodných programů. Pro školy je nachystána Edukativní interaktivní prohlídka, kdy studenti dostanou prostor reagovat na vystavené dílo autora. Hlavním tématem studentské prohlídky bude zachycení městské reality a geometrických nebo architektonických prvků.

Dílny pro dospělé a seniory se budou zabývat méně známými technikami fotografie, první cyklus dílen se bude zaobírat kyanotypií a monochromním obrazem, druhý cyklus pak ,,otisky světel‘‘, tzv. fotogramem. Dílny jsou otevřeny i zahraničním návštěvníkům.

Výstava je k vidění do 15. října 2023, otevřeno je každý den kromě pondělí, a to od 10 do 18 hodin. Ve čtvrtek je Dům fotografie otevřený až do 20 hodin. Cena pro studenty je 60 korun, pro studenty uměleckých škol je vstupné zdarma.

Zdroj fotografií: GHMP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram