Po velmi dlouhých měsících diskuzí a průtahů se Senát postavil za rozsáhlou novelu školského zákona. Ta přináší celou řadu změn, které se dotknou jak škol samotných, tak jejich zřizovatelů. Mezi nejvýraznější patří zavedení financování školních psychologů a speciálních pedagogů přímo ze státního rozpočtu, stejně jako přechod odpovědnosti za platy nepedagogických pracovníků na obce a kraje.
Schválení zákona se podařilo těsně před koncem sněmovního volebního období. Pokud by se to nestihlo, celá novela by spadla pod stůl a musela by se znovu projednávat od začátku. Klíčové změny začnou platit od září 2025, některá opatření až od ledna 2026.
Co se mění?
Podpora školních odborníků
Novela posiluje roli školních psychologů, speciálních pedagogů i nově ukotvených sociálních pedagogů. Školy dostanou jasně stanovené finance na jejich platy. Tito odborníci mají zásadní roli při podpoře dětí s různými specifickými potřebami, jejichž počet na prvním stupni základních škol narůstá.
Indexové financování škol
Zákon zavádí spravedlivější model financování, který zohledňuje, z jakého prostředí žáci pocházejí. Školy, které pracují s dětmi ze znevýhodněných podmínek, tak získají více prostředků na odpovídající podporu.
Převod financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele
Nejkontroverznější část novely přesouvá zodpovědnost za platy nepedagogických pracovníků na obce a kraje. Podle kritiků není jasné, jak obce tyto nové náklady pokryjí. Ředitelé škol přitom často museli dorovnávat nízké platy uklízeček nebo školníků z odměn pro učitele. Nově bude rozhodování o tzv. ONIV (například učebnice nebo další vzdělávání pedagogů) také v rukou zřizovatelů, což odborníci považují za potenciálně nebezpečný precedent.
Další změny
Zdroj: EDUin