Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V čem je střední jiná než základka?

28. 11. 2023 - Babeta Frischmannová

Chystáte se na střední? Možná jste už od někoho slyšeli, že je střední škola oproti té základní “úplně jiný kafe”. Ale v čem? Pár hlavních rozdílů, se kterými je dobré před zahájením této nové životní kapitoly počítat, najdete v tomto článku. 

MÁTE VĚTŠÍ VOLNOST 

Na střední škole vás už rodiče lidově řečeno „nevodí všude za ručičku“, a máte tak daleko větší volnost. S tou ale přichází také větší zodpovědnost. A pro školu platí totéž. 

Na základce vám paní učitelka dost možná přesně říkala, co a jak si zapsat, naučit se na test, nebo připomínala domácí úkol. Nic takového vás už ale na střední zpravidla nečeká. Učení a přístup ke škole bude z větší části na vás. To je na jednu stranu příjemná změna, na druhou velká zkouška sebedisciplíny. 

NENÍ ZNÁMKA JAKO ZNÁMKA 

Většině nově příchozích žáků se po nástupu na střední školu zhorší známky – a to je naprosto přirozené! Učivo na střední škole je o poznání těžší, oproti základní škole také nikdo nepočítá s tím, že budete mít samé jedničky. Dejte zkrátka do učení své maximum a netrapte se příliš tím, když se vám ze začátku pár testů nevydaří. Hlavní jsou znalosti a dovednosti, které si z hodin odnášíte. 

PROFILUJETE SE 

Střední školu si, na rozdíl od základní, máte možnost vybrat sami podle svých vlastních preferencí. Na střední se tak učíte více o tom, co vás zajímá, což je skvělá motivace! Mimo to se díky tomu také na střední škole setkáte s ostatními vrstevníky, kteří mají podobné zájmy a životní cíle, což je jedinečná příležitost k tomu navázat přátelství na celý život! 

JAKÉ SI TO UDĚLÁŠ…

Na základní škole byla velká část výuky věnována také společným aktivitám v rámci třídy, na střední to tak už ale většinou nefunguje. Je tedy o to podstatnější snažit se sám aktivně zapojit do kolektivu. Nebojte se proto s novými spolužáky seznámit, skamarádit, a především přátelství udržovat třeba společnými mimoškolními aktivitami. Bude to totiž právě vaše třída, která vás během studia střední školy podrží a pomůže vám překonat všechny přicházející výzvy a překážky – jste v tom zkrátka spolu, je proto důležité táhnout za jeden provaz! 

Nástup na střední školu je velká změna, rozhodně se ho ale nemusíte bát! Na střední vás totiž čeká jedno z nejhezčích období života, na které budete jednou rádi vzpomínat! A pokud se chcete o životě středoškoláků dozvědět více, podívejte se na náš miniseriál Desatero středoškoláka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram