Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Tip na výstavu: Read! (Ne)obyčejný pohled na knihu

05. 02. 2024 - Klára Nováčková

V Kunsthalle je aktuálně k vidění jedinečná výstava s názvem "Read!". Jejím hlavním tématem, jak název napovídá, jsou knihy.

Na výstavě můžeme zhlédnout více než 60 děl českých i zahraničních umělců, hlavní tváří výstavy je autorské duo Elmgreen & Dragset. Tento veleúspěšný tandem spolupracuje již řadu let, v Česku se ale představuje úplně poprvé. Jsou to právě oni, kdo vymysleli koncept všudypřítomné knihy a stali se kurátory výstavy.

Jedním z děl, které zajisté stojí za zmínku, je projekt Unborrowed books od Meriç Algün, turecké umělkyně žijící ve Švédsku. Ta se už více jak jednu dekádu zaobírá tématem knihoven, které máme spojené s vypůjčováním knih, nicméně Algün zajímají ty, jenž svůj účel nikdy nesplnily a nebyly vypůjčeny. Dílo, které můžete vidět na této výstavě, bylo vytvořeno zcela na míru Kunsthalle. Vzniklo ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze, díky čemuž si můžeme udělat přehled o lokálních "ne-preferencních“.

Další z umělkyň, kterou nesmíme opomenout, je česká výtvarná umělkyně a fotografka Běla Kolářová. Umělecké dílo s názvem Co chvíli se opakuje týden II, které můžeme na výstavě vidět, je něčím mezi koláží a vzorníkem líčidel, které sama Kolářová používala, když doprovázela svého muže na tvůrčím pobytu v Německu. Zdokumentovala tak dva březnové týdny, kde se předchozí den podobá následujícímu a obráceně. Jediný rozdíl, který mezi nimi Kolářová spatřovala, byl výběr líčidel, která v daný den použila. Ta následně přidala k lístkům s daty, která vytrhla z kalendáře. Vzniklo tak neobyčejné umělecké dílo, ve kterém nechyběl humor a kreativita–neodmyslitelné vlastnosti této opomíjené české ikony. 

Výstavu je možné navštívit do 22. dubna. Z bohatého doprovodného programu stojí za zmínku komentovaná prohlídka se samotnými autory projektu, která se uskuteční 14. února. Cena vstupného se pohybuje kolem 200 až 300 korun. Pokud jste student, poradíme vám, jak se do Kunsthalle dostanete zdarma. Stačí jít na webové stránky galerie a „koupit“ si členství. Když vyberete kategorii Junior*ka, (tzn. Od 15 do 26 let), cena je 0 korun. Jakmile vyplníte potřebné údaje, členství se stává platným a vy si tak můžete do Kunsthalle zaskočit, kdykoliv se vám zachce. 

Autor fotografií: Klára Nováčková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram