Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Tip na výlet: Za Dvořákem do středních Čech

14. 08. 2023 - Klára Nováčková

Vysoká u Příbrami je místem, které sehrálo v životě předního českého skladatele Antonína Dvořáka, zásadní roli. Bez nadsázky můžeme Vysokou nazvat Dvořákovým druhým domovem. Například se zdejším parkem je navždy spojena jeho nejznámější opera Rusalka. Právě jezírko, které se v parku nachází, ho totiž inspirovalo k tvorbě jeho nepopulárnějšího díla.

Domek, kde Dvořák během svého pobytu ve Vysoké pobýval.

Do Vysoké u Příbrami se Dvořák dostal skrze jeho švagra, hraběte Kounice, jemuž vysocké panství připadlo v roce 1873. Kounic nechal část lesa na okraji obce upravit na lesopark, do jehož středu umístil menší zámeček, který vznikl podle návrhu pražského architekta Čeňka Gregora. Poprvé manželé Kounicovi pozvali na zámeček skladatele v roce 1877 u příležitosti jejich svatby. Dvořák byl naprosto nadšen geniem loci zámečku i přilehlého parku a do místa se zamiloval. Další pozvání od Kounicových přišlo v roce 1880, to už začal Dvořák obývat menší domek v těsné blízkosti zámečku.

Do Vysoké přijížděl Dvořák pravidelně v květnu, do pražského bytu se vracel začátkem října. Od roku 1880, kromě pobytu v Americe, nevynechal jediné léto až do konce svého života.

Uvnitř zámečku je nyní dobová expozice, kterou mj. doplňuje klavír, u kterého Dvořák seděl, když komponoval. Dále je zde k vidění perfektně restaurovaný nábytek, který do Vysoké zapůjčil depozitář Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Interiérem Vás provede zkušený průvodce, jenž je připraven zodpovědět všechny vaše otázky.

„Mít krásnou myšlenku, to není nic tak zvláštního. Myšlenka přijde sama sebou a je-li pěkná a veliká, není to zásluhou člověka. Ale pěkně myšlenku provést a něco velikého z ní udělat, to je právě to nejtěžší, to je právě – umění!“

- Z Dvořákových přednášek na Pražské konzervatoři

Ve spodní části zámečku je aktuálně k vidění výstava s názvem Antonín Dvořák superstar, která dokumentuje vliv Dvořáka na kinematografii, vývoj současné kulturní scény nebo na design poštovních známek.

Expozice je také vhodná pro malé návštěvníky, kurátoři se snažili najít snadnou cestu pro seznámení dětí s dílem a osobností Antonína Dvořáka. Zároveň je tu ale i spousta poutavých objektů a zajímavých informací pro starší návštěvníky. Výstavu je možné navštívit do 8.10. Vstupné je zdarma k vstupence do dobové expozice.

Zdroj fotografií: archiv Kláry Nováčkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram