Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Tip na výlet: Kam za Karlem Čapkem?

21. 08. 2023 - Klára Nováčková

Karel Čapek byl přední český spisovatel a publicista. Napsal díla, jako je Krakatit, Bílou nemoc, Válku s mloky, nebo třeba R. U. R. . Co o něm ale nevíte? Třeba že byl zapáleným zahrádkářem. Viděli jste na vlastní oči jeho fotoaparát? A četli jste milostné dopisy, které psal v pouhých 15 letech? Vydejte se do Staré Huti u Dobříše, oprašte svoje znalosti a dovězte se spoustu nového. Studentskou peněženku také potěší fakt, že je celý výlet vyjde na méně než 150 korun.

Jak se Karel Čapek ocitl ve Staré huti?

Karel Čapek se do Staré huti dostal po svatbě s herečkou Olgou Scheinpflugovou. Novomanželé dostali sídlo nad rybníkem Strž od švagra jeho sestry Heleny, a to k doživotnímu užívání. V následujících letech se Čapek věnoval úpravám domu a zahrady, také tu dopsal spoustu svých významných děl. Jmenujme například První partu, Bílou Nemoc, Válku s mloky nebo Život a dílo skladatele Foltýna.

Strž dnes

Od roku 1997 slouží objekt jako expozice, která přibližuje život a dílo jak Karla Čapka, tak jeho bratra Josefa, manželky Olgy Scheinpflugové, nebo blízkého rodinného přítele Ferdinanda Peroutky. Ten má dokonce samostatnou expozici v podkroví domu.

Pokojík Ferdinanda Peroutky

Hlavní expozice se týká především Karla Čapka a jeho významných životních kapitol.

PEN klub

Čapek byl jednou ze zakládajících osobností československého PEN klubu. Do klubu mohli vstoupit pouze ti, kteří ,,vládnou perem‘‘, tedy esejisté, editoři, romanopisci, novelisté, básníci a dramatici. Jedná se o organizaci, která si dala za úkol bránit lidská práva a zároveň propagovat přátelství a intelektuální spolupráci mezi spisovateli bez ohledu na to, kde žijí. Právě PEN klubu je věnována významná část výstavy.

Čapkova raná korespondence

Další zajímavou součástí expozice je Čapkova milostná korespondence. Jak o tom svědčí dopisy, spousta dívek mladému Čapkovi zamotala hlavu a zlomila srdce. I přesto, že byl v té době ještě mlád, nejstarší dopisy napsal v pouhých 15 letech, a také přesto, že byl zamilován, můžeme u Čapka pozorovat již od útlého mládí pozoruhodný literární talent.

Jak se dostanete do Strže?

Autem se z Prahy k Čapkově památníku dostanete za necelých 50 minut. Do Staré huti jezdí také vlak z Hlavního nádraží v Praze. Za hodinu a čtvrt jste v cílové zastávce, poté je to 20 minut pohodlné chůze.

Otevírací doba, vstupné a jízdenky

Otevřeno je každý den kromě pondělí, a to od 9 do 17 hodin. Vstupné pro studenty je 40 korun na osobu, plné vstupné pak činí 80 korun. Studenti za výlet na tzv. Čapkárnu tam i zpět, včetně vstupného do muzea zaplatí celkem pouhých 148 korun.

Zdroj fotografíí: archiv Kláry Nováčkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram