Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studium v USA: Jak začít?

15. 10. 2023 - Šimon Hauser

Studium v zahraničí je snem mnoha lidí, kteří touží rozšířit své obzory, poznat novou kulturu a získat kvalitní vzdělání. Spojené státy americké jsou jednou z nejpopulárnějších destinací pro zahraniční studenty, nabízejí široké spektrum studijních programů, prestižních univerzit a zajímavých příležitostí.

Vyberte si školu nebo program, který vám vyhovuje
V USA existuje mnoho možností, jak si vybrat školu nebo program, který vám bude vyhovovat. Můžete studovat na střední škole, na vysoké škole nebo na univerzitě v závislosti na vašem věku, zájmech a cílech. Máte na výběr z různých akademických oborů, jako jsou humanitní vědy, přírodní vědy, společenské vědy, umění nebo technika. Také můžete zvolit odborné kurzy, které vás naučí praktické dovednosti, jako jsou jazyky, počítače, podnikání nebo zdravotnictví.

Při výběru školy nebo programu si položte několik otázek:

  • Co chci studovat a proč?
  • Jak dlouho chci studovat a jaký stupeň chci dosáhnout?
  • Kolik peněz mohu věnovat na školné a životní náklady?
  • Kde chci studovat a jaké je tam klima a kultura?
  • Jaké jsou přijímací podmínky a jak se na ně připravit?

Splňte přijímací podmínky
Pokud jste si již vybrali školu nebo program, který vám vyhovuje, musíte splnit přijímací podmínky, které se mohou lišit podle typu studia. Obvykle budete muset prokázat svou úroveň angličtiny, znalosti ve vašem oboru a finanční prostředky.

Úroveň angličtiny se prokazuje různými testy, jako jsou TOEFL (Test of English as a Foreign Language), IELTS (International English Language Testing System) nebo PTE (Pearson Test of English). Tyto testy měří vaše dovednosti v poslechu, mluvení, čtení a psaní anglicky. Každá škola má stanoveny své minimální požadavky na skóre. Finanční prostředky školy kontrolují pomocí bankovních výpisů, daňových přiznání, stipendijních dopisů nebo dopisů od sponzorů. Tyto dokumenty musí prokázat, že máte dostatek peněz na pokrytí školného a životních nákladů v USA. Každá škola má stanoveny své minimální požadavky.

Pokud splníte všechny přijímací podmínky, můžete podat přihlášku do školy nebo programu, který jste si vybrali. Budete muset vyplnit formulář, poslat kopie vašich dokumentů a zaplatit poplatek. Poté budete čekat na rozhodnutí o tom, zda jste byli přijati nebo ne.

Studentské vízum
Studentské vízum je speciální povolení, které vám dává právo studovat v USA za určitých podmínek. Můžete ho získat na americkém velvyslanectví nebo konzulátu ve vaší zemi. Budete muset vyplnit formulář, poslat kopie vašich dokumentů, zaplatit poplatek a absolvovat osobní pohovor a nakonec čekat na rozhodnutí, zda bylo vaše vízum schváleno nebo ne.

Existují různé kategorie studentských víz podle typu studia. Nejběžnější jsou:

  • F-1: pro studenty akademických nebo jazykových programů.
  • J-1: pro studenty kulturních nebo výměnných programů.
  • M-1: pro studenty odborných nebo technických programů.

Každá kategorie má své specifické podmínky, jako je doba platnosti, pracovní povolení a cestovní omezení. Pokud obdržíte studentské vízum, musíte dodržovat všechny jeho podmínky a pravidla. Porušení těchto pravidel může mít za následek deportaci z USA.

Studium v USA může být velmi obohacující a zajímavá zkušenost, ale také náročná a složitá. Proto je dobré se dobře informovat a připravit na všechny kroky, které vás čekají. Můžete využít různé zdroje informací a poradenství, jako jsou například:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram