Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studentské oslavy v centru Prahy připomenou letošní Mezinárodní den studentstva

10. 11. 2021 - Magistrát hl.m. Prahy

Studentské iniciativy spolu se zástupci hlavního města Prahy připravují bohatý program na oslavy letošního 17. listopadu. Při této příležitosti také vznikla píseň, kterou speciálně na počest sametové revoluce složily studentské kapely.

Jedním z nejdůležitějších dnů našich moderních dějin je 17. listopad. Tento den je úzce spjat se studenty. Několik studentských iniciativ a institucí (Univerzita Karlova, Studentská komora Rady vysokých škol, Studentská Rada VŠO, Unie českých pěveckých sborů, Festival Svobody, Svobodný listopad, Youth Speak Up!) se spojilo, aby vytvořily nezapomenutelný program k uctění toto svátku.

Program zaštiťuje Magistrát hl. m. Prahy a městská část Praha 1. „Na studentskou část oslav jsme z hlavního města udělili záštity a nabídli spolupráci, ať už se týká výpůjčky jednotlivých městských prostor nebo součinnosti. Tento den je třeba udržet v živé paměti studentů,“ uvádí Jan Chabr, radní hlavního města Prahy.

„17. listopad je den, který patří studentům, a kdo jiný by měl organizovat oslavy Mezinárodního dne studentstva než právě studenti? S přípravou oslav máme několikaletou zkušenost,“ vysvětluje Giancarlo Lamberti, předseda Studentské Rady VŠO a koordinátor studentských oslav.

Program chystaný studenty začíná již 16. listopadu. „Od 19:00 hodin se mohou zájemci těšit na desátý ročník festivalu studentského umění Festa academica v paláci Žofín. Na místě bude předáno nejvyšší studentské vyznamenání - Cena Jana Opletala. Zároveň se uskuteční i předání Ceny Ferdinanda Váchy,“ říká Lucie Rendlová, koordinátorka oslav z Unie českých pěveckých sborů.

Na středu 17. listopadu je připraven celodenní program. „Část oslav se uskuteční v 9:00 hodin před Hlávkovou kolejí. Následně bude navazovat studentský průvod do Žitné ulice. Na obou místech si připomeneme odkaz studentů a studentských vůdců roku 1939, oběť Jana Opletala a Václava Sedláčka. V poledne bude pokračovat připomínka roku 1939 a 1989 na Albertově. Ve 12:00 hodin přednesou své projevy zástupci akademických obcí a dalších studentských organizací,“ doplňuje Michal Zima, koordinátor oslav za Univerzitu Karlovu a Svobodný listopad.

Po proslovech si studenti také připravili hudební novinku. Iniciativa Youth, Speak Up! ve spolupráci se studentskými kapelami Candlelights a Vypuštěné Koupaliště společně s raperem Bohémem z uskupení Rapress vytvořili novou československou studentskou hymnu k letošním oslavám 17. listopadu.

„Písničku jsme nazvali Samet a je o mladých lidech a jejich touze měnit svět kolem sebe. Už nyní si můžete upoutávku pustit na sociálních sítích Youth, Speak Up! a kanálech skupiny Candlelights,“ komentuje Jana Soukupová, zakladatelka iniciativy Youth Speak Up!. Tento projekt vznikl za podpory českých a slovenských členů European Democracy Youth Network (EDYN). Organizace přispívá k navazování dialogu napříč rozdílným názorovým spektrem a podporuje mladé aktivní členy ve veřejném životě – v politice i v občanské společnosti.

Odpolední program zajistí na Václavském náměstí sdružení občanských iniciativ – Festival svobody. „Na koncertu na Václaváku vystoupí celá řada hostů. Volba programu vychází ze vzpomínky na Václava Havla. Doporučuji se podívat na web festivalsvobody.cz, kde najdete celý program,“ říká Jan Gregar, zástupce Festivalu svobody.

Fotografie od uživatele Xuan Hoa Le ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram