Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studenti grafické školy vystavují v Poštovním muzeu

09. 02. 2024 - Klára Nováčková

V Galerii Poštovního muzea je k vidění výstava s názvem "Hellichova 535/22 118 00, Praha 1". Vystavující není jeden umělec, není jich ani deset. Jsou jimi studenti Střední průmyslové školy grafické Hellichova. Výstava představuje průběžné úkoly studentů napříč ročníky i obory. Návštěvníci tak mají možnost spatřit ucelený obraz o studiu na umělecké škole a ptát se sami sebe: kde je hranice mezi studentem a umělcem?

Střední průmyslová škola grafická se může pyšnit bohatou historií a řadou jmen české kulturní scény, jejichž nositelé přišli se školou do styku, ať už jako studenti, nebo z pozice pedagogů. Historie školy se začala psát v roce 1920, kdy byla založena Státní odborná škola grafická. Mezi první žáky patřil i významný český fotograf, Josef Sudek. 

Ve třicátých letech minulého století se škole nebývale dařilo, jejím ředitelem byl tehdy designér a typograf, Ladislav Sutnar, který se vzhlédl v německém Bauhausu. Sutnar přizval ke spolupráci i další ikony své doby, jmenujme například Rudolfa Skopce, Jaromíra Funkeho nebo Stanislava Marša. Z „učiliště“ se tak stává elitní škola a ačkoliv vlnu vzestupu zastavila druhá světová válka a uzavření školy, „grafárna“ vešla do všeobecného podvědomí a skvělé pověsti se těší dodnes. 

V současné době má škola šest oborů - Konzervátorství, Fotografie, Polygrafie, Design tiskovin, Design digitálních médií a Design obalů. K vidění je nespočet studentských prací od prostorových modelů, studií kodexu Vyšehradského, autorských fotografií po reklamní spoty a realizace knih. 

Neúspěšné práce jako součást výstavy

Neoddělitelnou součástí studia umělecké školy je selhání, neúspěch a odmítnutí. Studenti si již od prvního ročníku musí zvykat na „hrubé“ zacházení s jejich nápady a pracemi. Ne vše, co vymyslíte je dobré. Ne vše, co uděláte najde využití. I s touto leckdy drsnou pravdou výstava pracuje, v galerii totiž nevidíte pouze schválené práce, divák má možnost nakouknout za pomyslnou školní oponu a spatřit i odmítnuté práce. Poznáte je od sebe? Dají se vlastně vůbec rozlišit?

Výstavu je možné navštívit do 29. března každý všední den od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné je zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram