Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Středoškolská klimatická výstava v Kampusu Hybernská se chýlí ke konci

26. 04. 2023 - Jiří Sejkora

Koncem března tohoto roku proběhla v prostorách Kampusu Hybernská vernisáž výstavy s tématikou klimatu. Je konec dubna a blíží se její dernisáž. Jak výstava vznikla? Kdo na ní spolupracoval? A co že je to ten Kampus Hybernská? 

Celý příběh začíná na schůzi Středoškolského sněmu hlavního města Prahy. Zakládají se nové výbory a jeden z nich nese název „kulturní“. Nedlouho po jeho vzniku je v něm zapojeno kolem osmi aktivních středoškoláků, kteří přemýšlí, jak mladým lépe zprostředkovat a přiblížit kulturu. Vzniká několik nápadů, jeden z nich na zorganizování expozice. A protože cílem je podporovat mladé podnikavé jedince, měla by sestávat z děl vytvořených umělci ze středních škol. Zbývá vymyslet téma a najít vhodné prostory.

V rámci příprav se kulturní výbor kontaktoval s organizací Fridays for Future. Výsledkem bylo mimo jiné jasné téma. Vystavované umělecké snahy by měly být protkány problematikou změny klimatu, kterou se v posledních letech zabývá nejen mladá generace. Teď už sehnat jen to místo.

Kampusem Hybernská se rozumí objekt nedaleko Prašné brány (v ulici Hybernská), ve kterém nalezneme kavárnu, bar, dvě galerie, malý a velký promítací sál, studovnu a mnoho dalšího. Jde o sympatický projekt Univerzity Karlovy ve spolupráci s pražským magistrátem. První myšlenky a počiny v tomto směru se datují do roku 2015, od roku 2018 je komplex plně použitelný. Jedná se o multifunkční prostředí s cílem umožnit lidem navazovat vztahy a společně růst. Dává prostor ke konání nespočtu akcí zejména mladých lidí. A přesně v tomto prostoru bylo umožněno exponáty vystavit. 

Tuto konkrétní výstavu nalezneme za dveřmi „sklep E“. Otevřena je každý všední den a vstup je zdarma. Jedná se o útulný prostor několik schodů pod zemí, kde na diváka čeká přibližně třicet exponátů od více než dvaceti středoškolských umělců. Ti se snažili prostřednictvím svých děl co nejlépe popsat svůj vztah ke klimatu a klimatické změně. Někteří se na celou tematiku podívali z úplně jiného úhlu. V každém případě jde o neotřelou záležitost. 

"Jsem moc rád, že se výstava vydařila a chtěl bych moc poděkovat všem, kteří se podíleli na její přípravě. Jak těm, kteří se mnou dávali dohromady organizaci, tak všem umělkyním a umělcům, kteří svým exponátům věnovali čas a každý z nich do něj vložil i kousek sebe. Myslím si, že je důležité dávat větší prostor mladé generaci. Je jen otázkou času, kdy začneme potkávat díla dnes začínajících umělců ve velkých galeriích," říká Matěj Damian, předseda kulturního výboru Matěj Damian.

Výstavu je možné navštívit do pátku 29.4., kdy se koná její derniéra.

Zdroj fotografií: Středoškolský sněm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram