Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Školní prostředí a psychické zdraví: Jak zůstat klidní a úspěšní?

31. 10. 2023 - Helena Doležalová

Škola často ovlivňuje psychické zdraví studentů. Důvody jsou rozmanité. Náročné zkoušky a testy často vyvolávají stres z výsledků. Následné srovnávání se s vrstevníky může vyvolávat v mnoha studentech pocit méněcennosti. S testy a zkouškami také souvisí častý nedostatek spánku, kterým většina lidí přes školní rok trpí. Spánek je pro naše tělo velmi důležitý a při jeho dlouhodobém nedostatku se snadno dostaneme do psychické nepohody. Školní rok trvá deset měsíců, to je poměrně dlouhá doba na to, abychom byli neustále ve stresu. Nyní tedy nastává důležitá otázka: Jak být v psychické pohodě i během školního roku? 

Prvním krokem, který mně osobně velmi pomáhá je plánovat a organizovat své školní povinnosti. Vytvořit si jasný přehled o tom, kdy se píše jaký test, kdy je termín odevzdání úkolů a prezentací. Díky tomu se na to mohu dopředu připravit a vyhnu se tak chaosu, který mě sám o sobě dost stresuje. 

Dalším, dle mého velmi důležitým bodem je sport nebo jakákoli fyzická aktivita. Sport pomáhá uvolnit endorfiny, což jsou hormony štěstí, tím pádem zmírňuje stres a zlepšuje náladu. Dobrá strava také velmi přispívá k tomu, aby se člověk cítil lépe a byl plný energie. Určitě bych také dbala na již zmíněný spánek, který je důležitý nejen pro správné fungování těla, ale souvisí také s kognitivními funkcemi, jako jsou například paměť a kreativita. Dostatek spánku zmírňuje kolísání nálad, podrážděnost a úzkost. Dalším pomocníkem mohou být například různé relaxační techniky nebo meditace. Tyto metody také mohou zlepšit schopnost koncentrace. 

Nezapomínejme ovšem ani na kamarády. Studovat se nám bude rozhodne lépe s nějakým kamarádem. Budete totiž moci sdílet své radosti a starosti s někým, kdo vám opravdu porozumí. A v neposlední radě se vám do školy bude chodit určitě lépe, pokud tam budete mít s kým trávit své volné chvíle.

Důležitým bodem je také nebát se dělat chyby. V českém školství je rozšířený nešvar, který nás nutí myslet si, že dělat chyby je špatné. To ale vůbec není pravda – chybami se člověk učí. Zastávám názor, že pokud se spleteme a někdo nás opraví, pro příště si to zapamatujeme lépe, než kdyby nám to někdo stokrát opakoval. 

Každý jedinec vnímá školku jinak, pro každého představuje jiné množství stresu a také na každého fungují jiné strategie. Toto bylo jen pár typů, které jsou užitečné nejen ve škole, ale i obecně do života. Nezapomeňte, že vyhledat pomoc od profesionála, pokud budete potřebovat, je také odvážný krok k péči o své duševní zdraví. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram