Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Půl století koláží: Přehledová výstava Jiřího Kovandy v Galerii Smečky

28. 11. 2023 - Klára Nováčková

Jiří Kovanda je český umělec, který patří k našim nejúspěšnějším autorům na zahraniční umělecké scéně. Jeho díla jsou velmi žádána i na trhu s uměním, můžeme najít jak v českých sbírkách (Národní Galerie Praha, Alšova jihočeská galerie, Moravská galerie v Brně), tak i ve sbírkách zahraničních (Tate Modern, Centre Pompidou, Vídeňské Kunsthalle). Nejvíce je Kovanda známý jako autor objektů a performer. Autoři výstavy, která je aktuálně vidění v Galerii Smečky, se však zaměřili na zajímavý, ve světě méně známý segment  jeho tvorby –koláž.

Jiří Kovanda přičichnul k umění již v 15 letech, tehdy začínal abstraktní kresbou, nedlouho poté přišly i první zkušenosti s koláží. Technika koláže se může na první pohled zdát poněkud jednoduchá, občas nám připadá, že to „přece zvládne každý“. Opak je pravdou, tvorba koláže vyžaduje trpělivost, vytříbený humor, přehled, kreativitu a v neposlední řadě i smysl pro estetiku. Kovanda na výstavě dokazuje, že všechny zmíněné aspekty splňuje.

Kovanda přitom posouvá hranice koláže, nezůstává jen u nůžek, lepidla a papíru. V rámci své tvorby pracuje se dřevem, textilem, mincemi, odznáčky a dalšími předměty, o kterých by vás nenapadlo, že mohou být součástí koláže. Diváci zajisté ocení i pestrost adjustací.

Jeho největší a také nejvýraznější koláž je dílo z roku 1986, v níž pracuje s motivem, který byl původně na ložním prádle, vybral z něj segmenty s loděmi a exotickou tématiku doplňuje rtuťovým teploměrem. 

Vzhledem k tomu, že Kovanda nikdy s tvorbou koláží nepřestal, můžeme skrz jeho tvorbu v tomto odvětví krásně pozorovat jeho umělecký vývoj. V sedmdesátých letech se odrazil od klasických koláží s dadaistickým nádechem, přešel přes práci s textiliemi, nebo dřevem, až dospěl do současné fáze, kdy jsou jeho koláže tvořeny zejména trojrozměrnými prvky. I přesto je ale umělec opět „zamyká“ do sofistikovaných adjustací. 

Výstavu Jiřího Kovandy je možné navštívit do pátku 15. prosince, vstupné činí 50 korun, pro studenty, děti a seniory je zdarma. Podrobnosti ohledně otevírací doby naleznete na webových stránkách Galerie Smečky. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram