Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Projekt Praha očima studentů oživí veřejný prostor v metropoli

26. 11. 2023 - Šimon Hauser

Ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM) představilo hlavní město pilotní projekt nazvaný Praha očima studentů. Během následujících měsíců budou studenti Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace UMPRUM představovat různé perspektivy na Prahu prostřednictvím graficky pojatých plakátů.

Ve středu 15. listopadu byla ve Fotogalerii prezentována další fáze tohoto pilotního projektu, který se snaží oživit veřejný prostor metropole. Deset grafických motivů vzniklo v Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace pod vedením Petra Krejzka a Richarda Jaroše ve spolupráci s UMPRUM. Tyto grafiky budou prezentovány na vybraných místech v rámci Prahy, a budou představovat podzimní a zimní atmosféru.

Zdroj: MHMP

Studenti při tvorbě svých děl čerpali inspiraci z různých oblastí, včetně hudby, přírody, vlastního dětství, architektury a českého jazyka. Cílem projektu je oživit veřejný prostor a poskytnout studentům příležitost prezentovat své umělecké práce přímo v centru Prahy.

Antonín Klecanda /STAN/, radní hlavního města Prahy pro oblast školství, vyjádřil radost z nasazení studentů a vyjádřil naději na další spolupráci s jednotlivými městskými částmi. Jiří Pospíšil /TOP 09/, náměstek primátora pro oblast kultury, označil projekt za skvělou iniciativu, která přispívá k oživení adventní a zimní atmosféry v srdci města.

Inspirace přírodou či geometrické tvary

Mezi studenty, kteří prezentují svou autorskou grafiku, jsou například Sára Rašovská, která čerpá inspiraci z městské přírody, Sergei Gavroche s geometrickými tvary a vzory odkazujícími na rondokubismus, a Terezie Puršlová, která se vrací do svého dětství a pracuje s tématy spojenými s veřejným prostorem.

UMPRUM považuje spolupráci s hlavním městem za skvělou iniciativu, která umožňuje studentům prezentovat své práce přímo v centru Prahy. Spolupráci s uměleckoprůmyslovými obory zajišťuje UMlab, kreativní laboratoř koordinující spolupráci mezi akademickou sférou a partnery ze soukromého sektoru, samosprávy, státní správy a neziskového sektoru.

Hlavním cílem projektu je, aby grafická díla reflektovala architekturu, kulturní bohatství a historii Prahy a českého jazyka svým jedinečným autorským stylem. Projekt navazuje na Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a UMPRUM, uzavřené v roce 2022, metropole plánuje oslovit i další vzdělávací umělecké instituce k oživení veřejného prostoru.

Zdroj úvodního obrázku: MHMP

Zdroj: MHMP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram