Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Post Bellum představuje nové programy o kulturní odlišnosti

06. 12. 2022 - Redakce

Vzhledem k současné situaci na Ukrajině, se kterou souvisí příchod nových žáků do českých škol, vznikly dva programy, které by měly kultivovat proces setkávání s lidmi z jiných kultur.

Využívají metod zážitkové pedagogiky a obsahují různé typy aktivit (hru, diskuzi, práci s pamětnickými vzpomínkami). Některé aktivity vycházejí z publikace A. S. Winkelmanna - More Than Culture (Více než kultura).

Jedním z těchto programů je Více než citron. Program v rozsahu dvou vyučovacích hodin, který je určený ZŠ a SŠ i jednotlivým pedagogům. Jeho hlavním tématem je škatulkování lidí kolem nás. Program nutí účastníky nahlédnout "pod slupku" a pojmenovat některé škatulky.

Workshop Vic než citron, foto: Ondřej Staněk

Workshop Kostky jsou vrženy cílící na SŠ navozuje modelovou situaci skrze fenomén hry. Z účastníků se stávají hráči, hrají podle pravidel a přesto se objeví okamžiky, kdy si nerozumí. Jak se k tomu postavit? Snažit se to pochopit? Vysvětlovat? Mlčet? Zážitek ze hry je podpořen vzpomínkami pamětníků, kteří podobné situace museli ve svém životě řešit během událostí po celé zemi v období 20. století. Jak se cítila Jolana, když nečekaně musela s celou svou rodinou opustit domov kvůli válce? Jaká pravidla musel přijmout Olin v novém a zcela odlišném prostředí? A jakým způsobem se dorozumívala Trudy v Itálii, když mluvila jen anglicky?

foto: Ondřej Staněk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram