Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pokoje 2023: Vydejte se do bývalých činžovních bytů za mladým uměním.

15. 11. 2023 - Klára Nováčková

V Hrzánské pasáži na Starém Městě právě probíhá Festival Pokoje 2023, který nabízí přehlídku prací uměleckých vysokých škol z Česka i zahraničí. Každému ze zúčastněných ateliérů byl vymezen jeden pokoj, ve kterém studenti představují svoji společnou tvorbu. Narozdíl od předchozích ročníků letos nebylo určeno žádné festivalové téma, organizátoři nechali mladým umělcům volnou ruku. Studenti zpracovávali nejrůznější aktuální témata od tvůrčí krize, smyslu života až po neobnovitelné zdroje a politické tendence. 

Jako dějiště letošního ročníku festivalu byl již podruhé zvolen Palác Hrzánů z Horasova, který se nachází v samém srdci Prahy, nedaleko Staroměstského náměstí. Budova samotná má dlouhou historii, v místech dnešního paláce stával již ve 12. století románský dům. Ten byl postupně přestavován do renesančního slohu, poté do barokního , nalézt v něm můžeme ale i klasicistní prvky. Později se z paláce stal činžovní dům. Zajímavostí je, že na počátku minulého století tu sídlil textilní velkoobchod rodičů Franze Kafky.

Na chvíli tu zakotvím

Tento ,,pokoj" spravovali studenti Fakulty designu v Plzni. Rozhodli se pracovat s tématem snad až příliš aktuálním - rychlé a náhlé opuštění domova. Děje se tak ať už kvůli živelným katastrofám, válečným konfliktům, nebo třeba ekonomickým krizím. Někdy se stane, že se musíte ihned vydat na cestu, můžete si vzít jen pár věcí. Co si vyberete?

Teenage dreamscape (teenage nightmare)

Jedná se o konceptuální instalaci, která si pohrává s temnou stránkou dospělosti, zejména pracovního života. Balancovat na hranici vysněné kariéry a vyhoření je nekonečně vyčerpávající. Jakou tedy má náš život hodnotu, když všechny dny splynou v jeden nerozlišitelný pracovní celek? Téma nekonečného cyklu spánku, práce a frustrace zpracovali studenti digitálního designu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Festival je možné navštívit do neděle 19. listopadu. Otevřeno je každý den od 10:00 do 21:00 hodin. Vstupné je 170 korun, studenti a důchodci zaplatí 110 korun, studenti uměleckých škol pouze 90 korun. Doprovodný program je velmi pestrý - od debat mezi pedagogy vysokých škol a studentů, výtvarné workshopy až po komentované procházky. Pro konkrétní data událostí se doporučujeme podívat na webové stránky festivalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram