Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ohlédnutí za festivalem Jeden svět

05. 04. 2023 - Markéta Wudiová

V kinech byl promítnut poslední snímek v rámci letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Fesitval, který probíhal ve dnech 22.3.-2.4.2023, nalákal diváky na množství zajímavých snímků, diskuse s hosty i na zážitky virtuální reality. Jednotlivé kategorie již mají své vítěze.

Návštěvníkům byly přiblíženy lidskoprávní témata z celého světa pomocí dokumentárních filmů. Ty bylo možné zhlédnout v kinech nejen v Praze, ale také dalších 27 českých městech. Během zahajovacího večera předal prezident České republiky Petr Pavel ocenění Homo Homini. Jedná se o cenu, kterou tradičně uděluje organizátor celého festivalu Člověk v tísni zastáncům lidských práv a obhájcům demokracie. Letošním laureátem byl venezuelský aktivista Javier Tarazona, který ve své rodné zemi a jejím blízkém okolí usiluje o zlepšení postavení ohrožených osob a nastolení demokratických hodnot. Tarazona je také v současnosti za svou činnost nespravedlivě držen ve vězení a cenu za něj převzala ředitelka jím založené organizace Funda Redes.

Festivalové filmy se obsahově dotýkaly zvoleného tématu bezpečí, v celkem osmi kategoriích byly poté oceněny nejen tuzemskou a zahraniční porotou, ale také samotnými diváky. Za zmínku stojí například ocenění studentské poroty složené ze středoškoláků, kteří za nejlepší ve své kategorii vybrali snímek Dívčí gang pojednávající o čtrnáctileté influencerce a dopadech, které její kariéra má na osobní život.

Zcela novou kategorií letošního ročníku je ocenění mimořádné debaty, která tradičně navazuje na jednotlivé projekce a je vedena s hosty z řad filmových tvůrců, protagonistů nebo obhájců lidských práv. V této kategorii byla oceněna diskuse následující pro projekci snímku Sloní matka s protagonistkou filmu Lek Chailert, která se věnuje zachraňování slonů.

Dalšími kategoriemi, ve kterých byly vybrány nejlepší filmy, jsou například Cena Václava Havla, Cena regionální poroty, Cena poroty mezinárodní souěže nebo Divácká cena.

Festival je známý nejen pro svůj přesah do různorodých oblastí a zprostředkování zajímavých debat mimo jiné se zahraničními hosty, ale také pro uzpůsobení projekcí divákům se speciálními potřebami, jmenovitě například prostřednictvím tlumočení do znakového jazyka nebo otevřeného přístupu asistenčním a vodicím psům.

Poslední projekcí a vyhlášením cen ale festival definitivně nekončí, nyní bude do 16. dubna 20 vybraných snímků dostupných v online podobě. Zájemci mohou zhlédnout tyto filmy na platformě Jeden svět online.

Zdroj úvodního obrázku: Jeden svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram