Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Oči Státní bezpečnosti: Edukativní výstava v parku Kampa

11. 10. 2023 - Klára Nováčková

Od 12. září do 6. prosince 2023 můžete v parku Kampa zhlédnout výstavu "Oči Státní bezpečnosti". Jejím účelem je přiblížit divákům způsoby, jakými Státní bezpečnost sledovala a monitorovala činnost pro systém nebezpečných osob nebo událostí v době komunismu.

Stežejním tématem výstavy je špionážní činnost Státní bezpečnosti. Instalace přibližuje sledovací akce tajné policie namířené proti významným osobnostem, mezi nimiž byli například Václav Havel, Pavel Kohout, Jan Patočka, František kardinál Tomášek, František Kriegel a západní diplomaté. Díky spolupráci Musea Kampa s Archivem bezpečnostních složek můžete na výstavě zhlédnout fotografie historických osobností, významných událostí a míst, které byly pořízeny pracovníky StB v komunistickém Československu.

V rámci výstavy jsou také popsány místy až děsivé struktury Správy sledování, včetně jejich pracovníků, náčelníků a spolupracovníků. Výstava se zaměřuje na pracovní dráhu Antonína Kavana, člověka, který stál čele sledovacího útvaru StB několik desetiletí.

Velká pozornost je věnována i zpravodajské technice, kterou Státní bezpečnost využívala ke sledování a monitorování svých subjektů. Podrobně jsou popsána i utajovaná místa, odkud pracovníci tajné policie sledovali vybrané osoby. Zajímavostí je, že jeden z výstavních panelů byl umístěn v nedaleké věži kostela sv. Mikuláše, kde se kdysi nacházela pozorovatelna Státní bezpečnosti s krycím názvem "Kajka".

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně. Zdroj: Instagram @praguecitytourism

Pokud vás zajímá temná kapitola komunistické historie a chcete si přiblížit, jak Státní bezpečnost sledovala osobnosti i události, pak je tato výstava tou pravou volbou. "Oči státní bezpečnosti" jsou vhodnou výstavou pro studenty jak vyšších ročníků základních, tak i středních škol. Vstup je volný, výstavu je možné navštívit v jakoukoliv denní dobu.

Zdroj úvodního obrázku: Archiv bezpečnostních složek, web

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram