Cookie Consent by Free Privacy Policy website

O ocenění Global Teacher Prize Czech Republic zabojuje jedenáct učitelů

19. 04. 2021 - Pražský inovační institut

Do finále cen prestižní soutěže Global Teacher Prize postoupilo jedenáct uchazečů, kteří se utkají o českou verzi mezinárodního ocenění. Mezi finalisty je osm žen a tři muži. Většina pedagogů působí na základních školách. I do letošního ročníku, stejně jako loni, zasáhla pandemie koronaviru. Vítěz, kterého vybere odborná třináctičlenná porota, bude oznámen 10. června.

Pandemie zasáhla do procesu výběru vítěze, protože porota standardně navštěvovala vybrané učitele při jejich výuce.

„Porota navštíví finalisty i letos, jen mají setkání trochu jinou podobu. Porotci nejsou na hodině přítomni osobně, ale mají možnost ji zhlédnout pouze ze záznamu. To jsme si vyzkoušeli i v předchozím ročníku, ale oproti loňsku situaci nyní komplikují nerovné podmínky,” uvedla koordinátorka Global Teacher Prize v České republice Hana Matoušů. 

„Loni vyučovali distančně všichni finalisté, teď tak učí jen někteří z nich, jiní rotují a zbytek finalistů učí pouze prezenčně. Což bude při hodnocení velmi obtížné jakkoli zohlednit. Po návštěvách všichni finalisté ještě absolvují společný online rozhovor s porotci, který jsme loni do hodnotícího procesu zavedli poprvé a velmi se nám osvědčil,” dodala.

Porota se letos rozšířila o tři členy. V porotě nově zasedne ředitel školy v Chrašticích Karel Derfl a učitelka a lektorka Čtením a psaním ke kritickému myšlení Bohuslava Jochová. Odbornou konzultantkou se stala Vladimíra Spilková, která založila a vedla celostátně uznávanou katedru primární pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Zasedne v ní také vítěz loňského ročníku tohoto ocenění, pražský učitel Václav Fiala, který vyučuje na druhém stupni Základní školy Brigádníků chemii, přírodopis a přírodovědu.

Global Teacher Prize Czech Republic je odborná cena pro pedagogy, kteří působí na základních a středních školách v České republice. Porota hodnotí jak odbornost pedagogů, tak také individuální přístup k žákům, vytváření a používání inovativních učebních metod a zapojení učitelů do mimoškolních aktivit a odborné komunity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram