Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nový online kurz Člověka v tísni pomůže učitelům lépe uchopit téma migrace

10. 02. 2024 - Vincenc Novák

Organizace Člověk v tísni představila nový online kurz, jehož cílem je dodat učitelům dostatek znalostí, dat i faktických informací o tématu mezinárodní migrace a umožnit jim téma nenásilně a bezpečně otevírat ve výuce.

Téma migrace se ve veřejném prostoru v posledních letech objevuje velmi často. Společnost Perfect Crowd v roce 2022 vypracovala průzkum, jehož cílem bylo zjistit, jak se v oblasti migrace orientují pedagogové a jejich žáci.

"Z dosažených dat vyplynula potřeba učitelů dále se v tématu vzdělávat. Většina z nich uváděla, že k tomu ale nemají dostatek materiálů, obsah si často dohledávají ve svém volném čase z veřejně dostupných zdrojů. Uvítali by proto možnost většího vhledu do tématu. Téměř všichni dotazovaní učitelé se shodli na preferované podobě kurzu, který by se měl nadále soustředit na globální pohled na migraci a jednotlivé země zasazovat do širšího kontextu tématu," říká Kristýna Brožova, která se v Člověku v tísni věnuje tématu migrace.

Kurz je možné aplikovat na aktuální situaci ukrajinských uprchlíků, zároveň je však možné pracovat s tématem migrace obecně. Téma je stále velmi aktuální, mimo jiné také kvůli přítomnosti více než 57 tisíc ukrajinských i jiných žáků s odlišným mateřským jazykem na českých školách.

Účastníci kurzu se seznámí se základními pojmy fenoménu, dozví se nové informace o příčinách i důsledcích migrace a zjistí, jak toto mnohdy kontroverzní téma otvírat ve třídě. "Pokusíme se vysvětlit, jaké to je být migrantem a jak se lidé v Česku integrují. Učitelé si v kurzu mohou vyzkoušet konkrétní interaktivní metody a aktivity, které poté mohou využít ve výuce," doplňuje Brožová.

Všechny kurzy na jednom místě

Online kurzy z dílny Člověka v tísni jsou k dispozici zde. Patří mezi ně například kurz "Klimatická změna", který je určen pro učitele druhého stupně základních a středních škol. Dalším kurzem je "Žijeme městem", který osvětluje téma kvality života ve městě. Kurz "Společně k lepší škole" zase pojednává o práci s žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Zdroj: Člověk v tísni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram