Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nepropásněte jedinečnou komentovanou prohlídku ikonické brutalistní stavby OD Kotva s jejím stavbyvedoucím

12. 06. 2023 - Klára Nováčková

Obchodní dům Kotva stojící na Náměstí Republiky je jednou z nejvýznamnějších brutalistních staveb u nás. Vyrostl v sedmdesátých letech minulého století na historicky bohatém místě. Přesto se Kotvě, respektive jejím architektům manželům Machoninovým, podařilo přepsat dějiny. Galerie Kunsthalle Praha pořádá komentovanou prohlídku stavby, která je jedinečná tím, že Vás budovou provede sám stavbyvedoucí Zdeněk Rameš.

V polovině 60. let Praha zaostávala velikostí prodejní plochy na jednoho obyvatele za většinou jiných českých měst. V hlavním městě nebyl kromě OD Bílá labuť žádný další obchodní dům. Tento problém měla pomoci vyřešit nová stavba, obchodní dům Kotva.  

Foto: Kunsthalle Praha

Vítězem tendru na podobu obchodního domu se stali architekti Věra a Vladimír Machoninovi. Porota na jejich návrhu ocenila především maximální využití pozemku, na kterém měla Kotva vyrůst. Půdorys budovy představovaly vzájemně propojené šestiúhelníky, které mají připomínat včelí plástve. Obchodní dům je celý obložen hliníkovými lamelami, které mají bronzovou barvu.

Prostor, se kterým měli Machoninovi pracovat, byl skutečně velmi omezený. Kotva měla stát blízko Bílé labutě, na Náměstí republiky, které je součástí pražského historického centra. Ve 12. století stál na tomto místě románský kostel sv. Benediktýna. O sto let později kostel získala správa řádu německých rytířů a z budovy se stala součást městského opevnění. V 17. století zde strahovští premonstráti založili vysokoškolský areál Norbertinum. V 18. století bylo Norbertinum společně s kostelem, který byl součástí areálu, zrušeno a na jeho místě vznikl Novoměstský ústav šlechtičen. Kvůli výstavbě obchodního domu muselo být zbouráno několik domů z 19. století, a tak došlo ke zničení zásadního, archeologicky významného prostoru.

Foto: Instagram- @sovietarch2020

Většinu materiálu na stavbu obchodního domu dodala švédská stavební firma SIAB. Československo tou dobou nemělo ani zdaleka tak kvalitní materiály k dispozici, stavební postupy byly rovněž zastaralé. Inovativní stavitelský přístup SIABu zrychlil celý stavební proces, a tak výstavba trvala pouhých pět let. Jak přesně výstavba probíhala a s jakými potížemi se potýkala blíže vysvětlí pomocný stavbyvedoucí OD Kotva Zdeněk Rameš, který jako pracovník firmy SIAB realizoval architektonické návrhy.

Nový obchodní dům se otevřel veřejnosti 20. února 1975. Místo tehdy navštívily stovky lidí, Machoninovi se ale otevření obchodního domu neúčastnili, protože nesouhlasili s vpádem vojsk varšavské smlouvy do Československa. OD Kotva se zařadil mezi největší budovy svého druhu v celé Evropě. Dodnes se jedná o jednu z nejikoničtějších brutalistních budov. V říjnu 2018 ji Ministerstvo kultury připsalo na seznam kulturních památek  České republiky.

Foto: Instagram- @prgbrut

Komentovaná prohlídka se koná ve středu 14. června od 17 hodin. Sraz je před hlavním vchodem do budovy OD Kotva na Náměstí republiky. Je nutné si zakoupit vstupenku předem pod tímto odkazem. Pokud jste přítel nebo patron*ka Kunsthalle, máte vstupenku zdarma.

Zdroj úvodní fotografie: Kunsthalle Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram