Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Někdy stačí malé gesto: Nový projekt neziskové organizace Post Bellum

04. 04. 2023 - Klára Nováčková

Vést žáky ke kritickému myšlení, umět se zamyslet nad vlastními rozhodnutími a osvojit si základy badatelské práce. Pro tyto účely vznikl metodický sešit s názvem Někdy stačí malé gesto, který mohou pedagogové použít ve své výuce, aby u studentů rozvíjeli konstruktivní myšlení a empatii.  

Ukázka titulní strany výukového sešitu

Sešit slouží především jako doplňkový materiál k výstavě Příběhy našich sousedů ve Středočeském kraji, kterou si lze po domluvě s Post Bellum zapůjčit do škol. Výstava vznikla díky žákům základních a středních škol, kteří se do projektu zapojili. Studenti během své práce navštívili pamětníky a za pomoci pedagogů, dokumentaristů a historiků zaznamenali jejich svědectví o událostech minulého století.

Výstava se skládá z příběhů celkem pěti pamětníků. Sešit slouží jako doprovodný materiál, nicméně s ním lze pracovat i bez toho, aniž by studenti výstavu zhlédli.

Hlavním cílem autorů sešitu je vést žáky ke kritickému myšlení, naučit se pracovat se zdroji a přivést studenty k zamyšlení se nad příběhem pamětníka v celkovém historickém kontextu. Dalším důležitým bodem je, aby si žáci skrz pracovní listy vyzkoušeli základy badatelské práce - kladení otázek, zpracování rešerší, zasazení informací do historického kontextu a následné kritické zhodnocení.

Publikace se skládá z několika pracovních listů, které se zaměřují na tři z pěti pamětníků, o nichž výstava vypráví. Jedná se o celkem pět kapitol. Úvodní kapitola seznámí studenty s cíli obsahu a stručně vysvětlí, jak s materiály pracovat, následující tři kapitoly se týkají pamětníků. Poslední kapitola pomáhá žákům reflektovat poznatky, které si z vyplnění pracovních listů odnášejí.

K metodickému sešitu připravilo Post Bellum workshop určený pro učitele základních a středních škol. Lektor pedagogy blíže seznámí se sešitem, projde ho s nimi kapitolu po kapitole a představí jim způsoby a tipy, jak s materiálem co nejlépe pracovat, aby si z práce s ním žáci odnesli co nejvíce zkušeností. Seminář určený pro učitele pražských základních a středních škol se uskuteční 12. dubna 2023. Účast na něm je zcela zdarma. Odkaz na přihlášku a detaily akce naleznete zde.

Metodický sešit je možné si zdarma stáhnout pod tímto odkazem.

Zdroj obrázků: Post Bellum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram