Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nedostatek spánku má významný vliv na naše tělo. Přečtěte si, jaké jednoduché kroky vám pomohou předcházet nespavosti

15. 09. 2023 - Babeta Frischmannová

“To bude dlouhá noc” – věta, která se při pomyšlení na nadcházející test vybaví mnoha studentům. Tzv. “all-nighter” vám možná pomůže získat druhý den lepší známku, ta vám ovšem pravděpodobně nestojí za jeho důsledky. Proč je dostatek spánku důležitý a jak může ovlivnit naše studijní výsledky? 

KOLIK SPÁNKU POTŘEBUJEME?

Podle údajů National Sleep Foundation by měl středoškolák ve věku 14 až 17 let naspat zhruba 8-10 hodin denně, studenti ve věku 18 až 25 let 7-9 hodin denně. 

Přesný počet hodin spánku, který jednotlivec potřebuje, odpovídá podle Dr. Edward Pace-Schotta, experta v oblasti spánku, počtu hodin, který bychom průměrně naspali druhý týden dovolené (první týden teprve doháníme spánkový dluh). 

Přestože je číslo 8 jako ideální počet hodin spánku všeobecně známo, průzkumy ukazují, že až 73 % studentů středních škol spí denně pouze 7 až 7,5 hodiny. U vysokoškoláků je průměrná doba spánku 6 až 6,9 hodin.

VLIV NEDOSTATKU SPÁNKU (NEJEN) NA STUDIUM 

Nedostatek spánku může vaše akademické výsledky poškodit hned v několika rovinách – nejen, že vám ospalost zabrání vnímat probírané učivo na hodinách či přednáškách, i následné učení doma se pro vás stane obtížnějším. Spánek je totiž jedním ze základních faktorů ovlivňujících naši paměť, protože právě během něj dochází k přemístění nově nabytých informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Kvalitní spánek po dvouhodinovém učení je tak ve výsledku daleko efektivnější než all-nighter.

Mezi další důsledky spánkové deprivace patří podle studií například oslabení imunitního systému, náladovost a větší náchylnost k Alzheimerově chorobě, rakovině nebo cukrovce. Dostatek spánku je také klíčový pro vypořádávání se se stresem, který je v určité míře nevyhnutelnou součástí studentského života. 

KDYŽ POČÍTÁNÍ OVEČEK NEZABÍRÁ 

Chtěli byste spát více, ale nemůžete „zabrat“? Vyzkoušejte jeden z následujících tipů Dr. Pace-Schotta: 

  1. Omezte příjem kofeinu před spaním.

Studie ukazují, že pro zdravý spánek je třeba nekonzumovat kofein nejméně 6 hodin před spaním, ideální čas na poslední kávu dne je tedy zhruba ve čtyři odpoledne.

  • Odložte hodinu před spaním elektronická zařízení. 

Modré světlo, kterým na nás telefony, tablety a počítače svítí, zabraňuje zvyšování hladiny melatoninu, hormonu zodpovědného za pocit únavy. V ideálním případě bychom se jim tedy měli před spaním vyhnout, nebo si na nich alespoň zapnout filtr, který toto světlo blokuje. 

  • Dbejte na dostatek fyzické aktivity přes den. 

Trocha cvičení každý den usnadňuje večerní usínání, minimálně 2 hodiny před spaním byste ale měli tělu dopřát odpočinek. 

  • Dodržujte spánkový režim. 

Snažte se chodit spát a vstávat pravidelně ve stejnou dobu. Vaše tělo si tak navykne na spánkovou rutinu, přizpůsobí se jí a bude vědět, kdy je čas usnout. 

  • Postel je jen na spaní.

Naučte se, že v posteli se spí. Pokud budete v posteli pouze spát a netahat si do ní práci do školy nebo třeba jídlo, váš mozek si postel spojí se spánkem, bude se na něj soustředit, a usínání pro vás bude jednodušší. 

Studium na střední i vysoké škole může být časově velmi náročné, kvalitní spánek by pro nás ovšem měl, jako základ zdravého životního stylu, zůstat prioritou. 

Zdroj úvodního obrázku: Kate Stone Matheson / Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram