Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Mladí ajťáci založili neziskovku a vzdělávají děti IT formou her a kreativity

13. 05. 2024 - Aneta Havránková

Je tomu pět let, co Jakub Valenta šel za svými dvěma kamarády s nápadem založit neziskovou organizaci, která by se specializovala na kreativní výuku informatiky pro děti od prvního stupně základní školy. Jeho motivací byla vlastní zkušenost s nedostatkem možností v období dospívání. Chtěl se naučit programovat, ale nebyl dostatečně zkušený, a tak místo brigád, které by mu pomohly v jeho profesním rozvoji, musel přijmout práce, jež ho neuspokojovaly a neposouvaly dál. Společně s Pavlem Prokešem nyní vedou neziskovou organizaci s názvem Vzdělání budoucnosti, která připravuje žáky na jejich budoucí kariéru v IT od raného věku. Navíc studentům nabízejí možnost stáží a brigád ve vlastní organizaci za férové finanční ohodnocení.

„Vznik Vzdělání budoucnosti jsem inicioval z několika důvodů: jako student jsem neměl možnost brigád a přivýdělků v oboru, který by mi kromě výdělku nabízel i kultivaci mých dovedností. Na vysoké škole jsem měl spoustu teorie, poté jsem absolvoval kurzy programování a našel si práci v IT. Tam jsem ale zjistil, že mě mé dosavadní vzdělání na mé povolání vůbec nepřipravilo a musel jsem si k němu najít cestu sám. A to byl impuls k založení organizace. Kvůli dětem, které se chtějí naučit programovat už na základní škole a na střední si v tomto oboru najít brigádu. Aby nemusely pracovat jako obsluha u McDonalds nebo uklízeči, jako jsem to dělával já,” řekl Jakub Valenta k začátkům neziskovky.

Po zrození nápadu oslovil dva své kamarády včetně Pavla Prokeše, a společně začali před pěti lety organizaci rozvíjet. Nepředvídatelná pandemie covidu jim přinesla i něco pozitivního - ukázala jim možnosti online výuky, která jim umožnila oslovit studenty po celé republice. Tento obrat je zřejmý i z rychlého nárůstu zájmu - zatímco v prvním roce se přihlásilo 30 žáků, v posledním jich už bylo 150. Během pandemie se na jejich workshopy připojilo dokonce více než 2000 studentů. Jejich vzdělávací program v oblasti IT je komplexní, začíná od samých základů a končí praxí, a klade důraz na individuální přístup. Odmítli původní myšlenku vyučovat větší skupiny, aby se mohli plně soustředit na každého studenta, a nekladou žádná omezení na počet účastníků kurzů.

"Nechceme nikoho znevýhodnit nebo odmítnout. To je jeden ze zásadních bodů našeho přístupu. Všechny děti by měly mít stejnou šanci na vzdělání. Proto otevřeme kroužek, i když se přihlásí třeba jen nižší jednotky dětí a také jsme samozřejmě otevření přijmout děti z různých sociálních vrstev. Díky partnerům můžeme zajistit i zapůjčení počítače na celou dobu trvání kurzu,” dodává Valenta. Zmínil také že platforma je samostatně výdělečná a nečerpá tak žádné granty. Většinu nákladů hradí z příjmů kurzů a podporuje je Avast.

Základem je matematika a logické myšlení

Vzdělání budoucnosti je nezisková nezávislá platforma, která má za cíl připravit děti a mladé studenty na praktické dovednosti v oblasti informatiky, a to od základů a prvních kroků až po pokročilejší dovednosti jako programování a práci s 3D tiskem. Jejich výukový přístup nepředpokládá, že dítě musí mít předem zkušenosti s počítačem, ale spíše staví na základech matematiky a logického myšlení, které žáci získávají prostřednictvím her. Zakladatelé zdůrazňují důležitost výuky informatiky již od první třídy základní školy prostřednictvím kreativní a hravé formy.

Aktuálně organizace nabízí různé kroužky pro žáky ve věku od 9 do 18 let, včetně online kurzů Pythonu, Scratche, Minecraft Education Edition a 3D tisku. Tyto kurzy nevyžadují žádné další speciální pomůcky k absolvování. Pro ty, kteří nechtějí zahálet ani během prázdnin, jsou k dispozici online Letní školy programování v červenci a srpnu, včetně jednodenních workshopů.

Vzdělání budoucnosti nenabízí pouze kurzy, ale díky praktickému přístupu žáků a studentů k výuce také vytváří vlastní projekty, které jsou přístupné i veřejnosti. Mezi aktuálně dostupné projekty patří aplikace Python GO, plná naučných únikových her s detektivním příběhem, a Vzdělávací knihovna obsahující články a videa vytvořené lektory i studenty. Tyto projekty jsou navrženy tak, aby podporovaly výuku informatiky s individuálním a kreativním přístupem.

„Studenti se od začátku věnují praktickému využití informatiky na svých vlastních projektech, získávají tak k IT vztah a sami přicházejí na to, v čem jsou jejich silné i slabé stránky, na kterých můžeme společně dále pracovat a rozvíjet jejich schopnosti. A to je primárním cílem naší práce,” dodává na konec Jakub Valenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram