Cookie Consent by Free Privacy Policy website

MEMOROVÁNÍ: Jak ho využít na maximum?

07. 07. 2023 - Babeta Frischmannová

Mnoha studenty nenáviděná, odvěká metoda učení, která mívá, s ohledem na modernizaci školství, spíše negativní konotace. Přesto se bez memorování v určitých předmětech (nejen) na základních a středních školách nelze obejít. Jak tedy tento způsob učení správně uchopit a vytěžit z něj maximum? 

Přeříkávání násobilky a vyjmenovaných slov jako básničky si při vzpomínání na školní léta vybaví snad každý. Memorování ovšem nemusí nutně znamenat bezduché „biflování“ se učiva nazpaměť, pokud umíme s touto metodou efektivně pracovat. Pojďme se podívat na několik osvědčených tipů, jak na to. 

  • Snažte se informacím nejprve dobře porozumět 

Pokud za slovy na papíře nevidíte žádný význam, bude pro vás jejich učení srovnatelné se snahou zapamatovat si řadu náhodných čísel – velmi obtížné a nepříliš přínosné. Nebojte se dohledávat si k učivu, kterému nerozumíte další informace z alternativních zdrojů – díky znalosti problematiky v širším kontextu a případným „fun factům“, na které při svých rešerších pravděpodobně narazíte, si hlavní informace zapamatujete snáz. 

  • Přeformulujte si memorované učivo vlastními slovy

Zapamatovat si informace ve formě, která vám lidově řečeno „jde přes jazyk“ je výrazně jednodušší, než držet se za každou cenu jejich původní učebnicové podoby. Část učiva si navíc osvojíte již samotným vymýšlením vlastní formulace, jedná se tedy o efektivnější metodu než pouhé pasivní pročítání původního textu. 

  • Hledejte souvislosti

Snažte se mezi jednotlivými informacemi najít co nejvíce logických pojítek, která vám umožní odvozovat jednu informaci od druhé, byť i pouhou formou volné asociace. U takto pospojovaných informací pak postačí zapamatovat si jednu hlavní, díky které se během testu či zkoušení, rozpomenete na ostatní. Ve výsledku se vám tak zmenší množství učiva nutného k memorování. 

  • Rozdělte si učivo na menší části

Při snaze naučit se vše „na jeden zátah“ zavalujeme náš mozek velkým množstvím informací, jejichž zapamatování je pak velmi obtížné. Pokud si látku rozdělíte na menší úseky, kterými se budete zabývat postupně, můžete jim věnovat plnou pozornost a učení bude efektivnější. Pro ještě snazší zapamatování můžete zkusit s jednotlivými částmi učiva střídat místa, na kterých se učíte. 

  • Zvolte vhodný způsob opakování 

Ne každé opakování je matkou modrosti. Pročítání sešitu či učebnice stále dokola není příliš efektivní, a navíc vás nejspíš po krátké době unaví a začnete ztrácet pozornost. Vyzkoušejte i jiné, aktivnější metody, jako doplňování zakrytých míst v zápiscích, přednášení látky plyšovým kamarádům nebo opakovací kartičky (ty si můžete vytvořit v klasické papírové podobě nebo například v aplikaci Quizlet).

Byť memorování nemusí být přímo váš šálek kávy, je dobré naučit se s ním pracovat. Jakmile si tuto techniku osvojíte, bude pro vás učení snazší, nehledě na předmět, a tato dovednost se vám rozhodně neztratí ani na vysoké škole. 

Zdroj úvodního obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram