Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Lustr festival nabídne přehlídku světových ilustrací a komiksu. Na své si přijdou profesionálové, studenti i rodiny s dětmi.

12. 09. 2023 - Klára Nováčková

Lustr festival je festival komiksu a ilustrace, který se tradičně koná v Praze. Letos zavítá do prostor Holešovické tržnice, kde se program bude odehrávat hned v několika halách. Co ale zůstává stejné, je nabitý doprovodný program, kde si na své přijdou nakladatelé, studenti, ale i rodiny s dětmi.

V rámci Lustr festivalu se v Praze potkají ilustrátoři, kurátoři a komiksoví tvůrci z celého světa, např. z Hongkongu, Francie, Řecka, Taiwanu či Belgie. Rekapitulačně se letos představí i čeští tvůrci, jejichž tvorba na předchozích ročnících festivalu slavila úspěch. Slavnostní zahájení festivalu se bude konat 21. září, program bude zakončen v úterý 26. září a to vyhlášením ceny diváků a následným křtem komiksu Srdcovka.

Kdo vypráví komu o čem?

Součástí expozice bude také pražská premiéra výstavy Kdo vypráví komu o čem, se kterou její autoři, Jiří Franta a David Böhm, slavili velký úspěch v Českém centru v Londýně. Tato site-specific výstava vznikla u příležitosti českého předsednictví v radě EU a představila se na prestižích festivalech Chelsea Art Week a London festival of architecture, což je obrovský úspěch pro naše výtvarníky.

Autorský tandem se zamýšlí nad mezilidskými vztahy, mapuje jejich hranice a klade si zásadní otázky, které budou vždy aktuální. Dává smysl koncept národů? Nešlo by planetu uspořádat lépe? Kdo vypráví komu o čem nás zavede do modelů ulic fiktivních měst plných spletitých vztahů, které jsou nám záhadným způsobem povědomé.

Výtvarné kurzy

Dalším bodem doprovodného programu je nespočet výtvarných kurzů, díky kterým se mohou účastníci učit přímo od profesionálů. Nabídka je opravdu pestrá - od sítotisku, přes koláže pro nejmenší, experimentální malbu, až po tisk tzv. hektografem.

Jedná se o levnou a jednoduchou techniku šablonového tisku, která byla vynalezena již v roce 1874. Imi Harangozó, maďarský ilustrátor a nadšenec do starých tiskařských technik vás naučí, jak s touto technikou zacházet jako umělec. Kurz se bude konat v sobotu 23. září.

Zdroj: Lustr, ofiicální stránky festivalu

Lustr festival nabízí i kreativní workshopy pro děti. V neděli 24. září se otevře dílna ke komiksu Mráčkovy prázdniny, kterou děti provedou samotné autorky zmiňovaného komiksu. Proberou s dětmi jejich oblíbené komiksové postavy a hlavně to, proč jsou jedineční. Cílem dílny je nakreslit sám sebe jako hlavního hrdinu, najít své ,,super schopnosti‘‘ a zjistit, co je definuje jako člověka.

Komiks Mráčkovy prázdiny. Zdroj: webové stránky Lustr festivalu

Po předchozí rezervaci na emailové adrese skoly@lustrfestival.cz je možné domluvit i komentovanou studenskou prohlídku pro školy. Pro podrobný program festivalu navštivte webové stránky festivalu a vstupenky rezervuje na platformě GoOut.

Zdroj úvodní fotografie: Instagram - @lustrfestival

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram