Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Letní zkouškové se pomalu blíží. Jak ho úspěšně zvládnout?

27. 03. 2023 - Šimon Hauser

Zkouškové období je pro mnoho z nás jedním z nejtěžších a nejstresovějších období v roce. Musíme se učit na mnoho předmětů, soustředit se na obrovské množství témat najednou a podstupovat stresující testy a zkoušky. Určitá míra stresu je pro nás dobrá – dokope nás k většímu výkonu. To je evoluční výhoda která nás v historii chránila například před divokou zvěří. Pokud však míra stresu překročí určitou hranici, může nás naopak omezovat a výkon snižovat. Jak zvládnout zkouškové s klidnou hlavou?

V první řadě je dobré naplánovat si svůj čas a rozvrhnout si den. Pokud vás čeká hodně úkolů a učiva, které je třeba se naučit, rozdělte si svůj vyhrazený čas na určité úseky. Zapište si do kalendáře, co potřebujete udělat a jak dlouho to bude trvat. Tímto způsobem se budete moci snadno organizovat a mít jasný přehled o svých úkolech. Nezapomeňte však také na pauzy a odpočinek! Když vás ovládne stres, může být těžké se uklidnit. Proto je důležité najít si chvíli na relaxaci. Můžete si poslechnout hudbu, meditovat, cvičit jógu nebo se jen tak procházet. Relaxace pomůže snížit hladinu stresu a zlepšit vaši koncentraci, což nakonec učiní vaše učení na zkoušky mnohem efektivnější. Je zkrátka lepší dát si chvíli pauzu a pročistit si hlavu, než se několik hodin v kuse učit a nevnímat, co vlastně děláte.

Když už jsme u těch přestávek, nezapomeňte na kvalitní svačinku, která občerství vaše mozkové buňky. Správná strava je velmi důležitá pro zvládání stresu. Snažte se jíst zdravé potraviny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné produkty. Vyhněte se naopak sladkostem, energetickým nápojům a nezdravým potravinám, které mohou způsobit únavu a podrážděnost. Hladina cukru ve vaší krvi totiž nejprve vystřelí do závratných výšin a na pár minut vás nabudí, o to horší ale pak bude „vystřízlivění“, když vaše hladina cukru zase klesne dolů. Pokud totiž konzumujeme rychlé cukry, tělo prudce zareaguje vyloučením inzulinu. Pokud potřebujete kofein, zkuste raději klasickou kávu, zelený čaj, nebo yerba maté.

Učit se po nocích se nevyplácí!

Můžete mít pocit, že pokud zkrátíte dobu vašeho spánku na nezbytné minimum, stihnete se naučit více učiva. Opak je ovšem pravdou. Spánek je důležitý pro zvládání stresu a udržení produktivity. Čím méně toho naspíte, tím méně bude váš mozek a paměť vnímat to, co potřebujete. Snažte se spát dostatečně, a to i během zkouškového období.

Když to na vás přijde, prostě se zhluboka nadechněte

Když vás stres přesto přepadne, může být užitečné mluvit s někým, kdo vám poskytne podporu. Zkuste si na chvíli udělat pauzu a popovídat si s rodinou nebo kamarády. Hovoření s někým o svých obavách a pocitech vám může pomoci uvolnit napětí a získat nový pohled na situaci. Když vám nepomůže ani mluvení, zhluboka se nadechněte. Dnes naštěstí existuje spoustu aplikací, které vám pomohou s dýcháním a meditací.

Pamatujte si, že je klíčové najít rovnováhu. Studium je jistě důležité, to ale neznamená, že si nenajdete čas na své zájmy a zábavu. Hledání rovnováhy mezi učením a volným časem vám pomůže udržet se motivovaní a pozitivní a ve výsledku  zefektivní čas, který věnujete učivu.

Stres je přirozenou součástí života a nemusí být vždy špatný. Malé množství stresu vám může pomoci zůstat motivovaní a produktivní, ale když se stres stane příliš silným, může to negativně ovlivnit vaše zdraví a výkonnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram