Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak zůstat přes prázdniny v kontaktu s cizím jazykem?

21. 07. 2023 - Babeta Frischmannová

Poprázdninové obtíže s návratem k učení cizího jazyka jsou mezi studenty častým problémem. Dvouměsíční rozloučení s jazykem je nemalou překážkou v procesu jeho osvojování, nemusí však být úplné. V tomto článku najdete několik tipů, jak si cizí jazyk přes prázdniny udržet na stejné úrovni, či si ho dokonce zlepšit.

Udělejte si výlet

Ideálním způsobem, jak si o prázdninách procvičit jazyk, je návštěva země, v níž se daným jazykem mluví. Nejen, že se můžete sami zapojit do konverzace s místními, ale už jen samotné pasivní naslouchání jazyku a snaha porozumět různým nápisům, které při toulkách objevíte, bude vašim jazykovým znalostem ku prospěchu. Poznávání místní kultury může být navíc pro studium jazyka skvělou motivací.

Čtěte

Pokud vaše prázdninové plány nezahrnují výlet do vámi vybraným jazykem mluvící země, můžete si jazyk i tak přibalit s sebou v tištěné podobě. Čtení má oproti konverzaci tu výhodu, že si zároveň, alespoň pasivní formou, procvičíte spelling.

Pro inspiraci a pomoc s výběrem vhodné knížky můžete zavítat do jedné z poboček Městské knihovny v Praze, nebo se podívat na její webové stránky www.mlp.cz , kde najdete široký katalog cizojazyčné i dvojjazyčné literatury včetně e-knih.

Pro začátečníky je vhodné zvolit dvojjazyčné knihy, které obsahují vedle cizojazyčné stránky totožný text v češtině a usnadňují tak čtenáři porozumění složitějším pasážím. Pokud se rozhodnete pro kompletně cizojazyčný text, doporučujeme stáhnout si do telefonu offline slovník, abyste si mohli potřebná slovíčka rychle dohledat kdekoliv.

Sledujte zahraniční zprávy

Snažíte se zůstat přes prázdniny v obraze? Proč to nespojit se zdokonalováním se v cizím jazyce? K tomu můžete využít například volně dostupné zahraniční aplikace obdobné českému ČT24, jako je britské BBC News (ke stažení zde pro Android/iOS). Podobné aplikace naleznete na Google Play či App Store téměř v každém světovém jazyce. Sledování zahraničního zpravodajství vám kromě procvičení jazyka navíc umožní udělat si o dění ve světě lepší obrázek ověřováním informací z vícero zdrojů.

Podívejte se na seriál

Pokud vám čtení a prázdniny nejdou dohromady, vyzkoušejte odpočinkovější variantu a přepněte si při dalším sledování vašeho oblíbeného seriálu dabing i titulky do jazyka, který si chcete procvičit. Titulky v daném jazyce je vhodné mít zapnuté i pokud je k porozumění nepotřebujete – procvičíte si tak zároveň psanou podobu slov. Pro začátek je dobré zvolit seriál, který už znáte, abyste nemuseli pro porozumění ději neustále dohledávat slovíčka.

Využijte sociální sítě

Ozvláštněte si každodenní scrollování špetkou zahraničního obsahu. Začněte na sociálních sítích sledovat jednoho či dva zahraniční tvůrce, jejichž příspěvky vás budou bavit a motivovat k tomu jim porozumět. S jazykem se tak budete v malých dávkách setkávat každý den a poznáte ho z úplně jiné stránky, než jak vás ho učili ve škole. Možnostem, jak si procvičovat cizí jazyk, se meze nekladou. Nebojte se tedy vyzkoušet postupně více způsobů, než dojdete k tomu, který vám skutečně vyhovuje a kterým si zpříjemníte prázdninové dny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram