Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak se připravit na zkouškové?

02. 01. 2024 - Šimon Hauser

Zkoušky jsou stejně důležitou součástí univerzity jako přednášky, poznávání nových věcí a všestranný studentský život. V tomto článku uvádíme vše, co byste o nich měli vědět. Pomůže vám to vnímat zkoušky nikoli jako děsivou noční můru, ale jako výzvu, kterou můžete překonat!

Kdy byste se měli začít učit na zkoušku?

Bohužel na tuto otázku neexistuje univerzálně platná odpověď. Se studiem byste měli začít tak brzy, jak považujete za nutné, abyste se cítili připraveni v době, kdy se blíží vaše zkouška. Jak dlouho dopředu, to přesně závisí na množství látky, kterou budete muset projít, na tom, jak dobře máte pocit, že danému tématu rozumíte, na typu zkoušky a na počtu zkoušek, které budete muset celkem absolvovat.

Můžeme vám dát jen jednu evergreenovou radu: Je lepší začít se učit raději dříve než později! Všichni jsme se už ocitli v situaci, kdy nám čas utekl mnohem rychleji, než jsme čekali. Na začátku každého semestru se každý cítí stejně, protože zkouškové období se zdá být pro začátek daleko ve vzdálené budoucnosti. Najednou si však všimnete, že čas utíká jako splašený a četba literatury se hromadí a brzy se snažíte pro stromy nevidět dřevo.

Jaký je nejlepší způsob učení na zkoušku?

Asi už tušíte, co vám řekneme: univerzální recept na dokonalou přípravu na zkoušku neexistuje. Nicméně jsme pro vás připravili 10 tipů, jak se učit na zkoušky, které vám pomohou učinit tuto náročnou část studia méně stresující, produktivnější a - jak doufáme - i úspěšnější.

1. Sestavte si studijní plán

    Vždy se vyplatí vytvořit si studijní plán, zejména pokud vás čeká několik zkoušek. Začněte tím, že si sestavíte celkový rozvrh nadcházejících zkoušek a dalších pevně stanovených termínů, např. návštěvy zubaře, kurzy v tělocvičně, oslavy narozenin a podobně. Poté můžete přejít k mikroplánování. Pro každou zkoušku si sestavte seznam toho, co se musíte naučit, a jak dlouho vám to zhruba zabere. Poté si můžete studijní materiál rozložit do studijního plánu. Je však důležité zachovat si určitou míru flexibility a vytvořit si rezervu pro případ, že byste nestačili.

    2. Stanovte si denní režim pro zkouškové období

    Stanovení rámce, například vstávání a odchod do postele v pravidelnou dobu, vám pomůže vynaložit méně vůle a bude mít pozitivní dopad na váš biorytmus. Naše schopnost soustředit se časem klesá, proto je důležité učit se v blocích a zařadit pravidelné přestávky. Technika Pomodoro je oblíbenou metodou time managementu a rozděluje studijní období na 25minutové seance oddělené pětiminutovými přestávkami. Zhruba po pěti sezeních si uděláte delší přestávku. Měli byste se snažit nepřekročit maximálně sedm hodin studia denně.

    3. Eliminujte zdroje vyrušování a rozptylování

    Odstranění všech zdrojů rozptýlení je účinným způsobem, jak se v učebních blocích co nejvíce soustředit. Přepněte mobilní telefon do letového režimu nebo jej odložte do jiné místnosti; používejte sluchátka s potlačením hluku, aby vás nerušily zvuky z okolí.

    4. Vytvořte příjemnou atmosféru pro učení

    Pokud chcete maximalizovat svou produktivitu, je důležité se učit někde, kde se cítíte příjemně. Může to být univerzitní knihovna, studijní místo, které jste si zamluvili se spolužáky, nebo stůl ve vašem bytě - vše záleží na vašich osobních preferencích. Ať už si vyberete cokoli, měli byste studovat v uklizeném a dobře osvětleném prostředí. Nepořádek kolem vás při studiu způsobí nepořádek ve vaší mysli a brzy povede k rozptýlení. Pokud je to možné, měli byste se obklopovat pouze materiály, které ke studiu potřebujete.

    5. Správně jezte a pijte

      Ve stresových situacích často zapomínáme jíst (alespoň zdravě). Říkáme si, že máme čas jen na odpolední svačinu a mraženou pizzu k večeři; na nic jiného prostě není čas. Když nás však tyto myšlenky napadnou, musíme si uvědomit, že ve zkouškovém období nesmíme podceňovat význam správné výživy. Koneckonců studium a opravování vyžaduje spoustu energie. Energii, kterou náš mozek potřebuje, musíme tělu dodávat tím, že budeme dostatečně a kvalitně jíst.

      Možná neexistuje "superpotravina" schopná zázračně zlepšit vaše známky, ale určitě se můžete zaměřit na "mozkové potraviny", které pomáhají zlepšit vaši schopnost soustředit se a být co nejlepší. Pozitivní vliv mají celozrnné potraviny, brambory a zelenina, stejně jako potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny, jako je losos, vlašské ořechy, špenát a tofu. Kromě pevných potravin je také nezbytné pít hodně tekutin, které pomáhají zásobovat mozek kyslíkem.

      6. Určete si svůj styl učení a použijte vhodné studijní metody

        Lidé se učí různými způsoby. V 70. letech 20. století identifikoval výzkumník Vester čtyři typy studentů:

        Vizuální žáci: Pokud se učíte vizuálně, nejlépe se učíte pozorováním věcí nebo prohlížením schémat.
        Auditivní studenti: Učíte se, když vidíte, co se děje. Pokud se učíte auditivně, budete se nejlépe učit poslechem obsahu kurzu.
        Haptičtí/kinestetičtí studenti: Učíte se hapticky, nejlépe se vám bude učit prostřednictvím prožívání nebo dělání věcí. Při učení vám pomůže pohyb.
        Komunikativní/intelektuální žáci: Pokud se učíte komunikativně, budete se nejlépe učit ve skupině, která vám poskytne příležitost kriticky se zabývat obsahem kurzu.

        Většina lidí je kombinací několika typů studentů. V mnoha případech je klíčem k úspěšnému studiu zajištění variability a hledání způsobů, jak integrovat různé smysly. Když se začnete připravovat na zkoušky, vyplatí se vyzkoušet různé techniky studia a zjistit, jaký typ studenta jste. To vám může pomoci ušetřit při revizi spoustu času. Pokud například víte, že se učíte poslechem, můžete si materiály ke kurzu předčítat nebo se třeba i nahrávat, abyste si je později mohli poslechnout. Příprava záchytných kartiček je efektivním způsobem studia pro různé typy studentů. Vizuální studenti mohou karty používat pro shrnutí a myšlenkové mapy, zatímco haptičtí studenti mohou karty přiřadit k různým objektům v místnosti a během učení si je procházet (tzv. metoda Loci).
        Kromě zkoušení různých metod učení je také užitečné zjistit, kdy jste nejproduktivnější. Učíte se raději ráno, odpoledne nebo dokonce večer?

        7. Udržujte zdravou rovnováhu mezi studiem a odpočinkem

          Jak bylo uvedeno výše, je důležité dělat si při studiu pravidelné přestávky, aby váš mozek mohl zpracovat vstřebané informace. V kratších přestávkách mezi studijními bloky můžete vstát, podívat se z okna, krátce meditovat nebo poslouchat hudbu. Důležité jsou však i delší přestávky. Nikdo nemůže studovat 12 hodin denně. Naplánujte si na každý den do svého rozvrhu alespoň jednu věc, která vás baví, abyste měli prostor pro vyčištění mysli. Jako účinný způsob, jak dopřát mozku odpočinek, se doporučuje fyzické cvičení, například procházka nebo sport.

          8. Mějte odvahu klást otázky a navazovat kontakty se spolužáky

          Řekněme, že se učíte na zkoušku a narazíte na něco, čemu nerozumíte. Co uděláte? V ideálním případě byste si to samozřejmě ujasnili během výuky, ale ani když se opravujete na zkoušku, není pozdě se ptát. Kromě profesorů a lektorů jsou užitečným zdrojem podpory v otázkách také vaši spolužáci. Vytváření studijních skupin má i další výhody - Tím, že si domluvíte pevné termíny a časy společného opravování, vytvoříte pocit solidarity a vyloučíte způsoby, jak se studiu vyhnout. Budete se také vzájemně motivovat, rozptylovat své obavy a společně řešit problémy. Může být užitečné navázat kontakt se studenty pokročilejších semestrů vašeho programu, zejména v prvním semestru, protože se mohou podělit o své zkušenosti a poskytnout tipy.

          9. Stanovte si motivační a zároveň realistické cíle

          Během zkouškového období se vám může stát, že vaše motivace vyprchá, zejména pokud vás čeká několik zkoušek. Je důležité, abyste měli oči na stopkách, které vás budou hnát kupředu. Obzvláště silnou motivací mohou být dlouhodobější cíle, například získat dobrou závěrečnou známku, která vás posune o krok blíže k získání vysněné práce.

          Své cíle si můžete vizualizovat vytvořením plakátu. Pověste si ho někde poblíž stolu, kde se učíte, abyste vždy věděli, kam směřujete, když jste hluboko v opravách. Ujistěte se, že vaše cíle jsou skutečně dosažitelné. Pokud například musíte během jednoho semestru složit osm zkoušek, je kvůli nedostatku času na přípravu nepravděpodobné, že skutečně dosáhnete nejlepších známek. Je důležité mít na paměti, že nesplnění vysokých očekávání je velmi skličující a pomáhá vytvářet negativní podtext. Naproti tomu dosažení realistických očekávání vás může inspirovat k posílení sebevědomí. Udělit si malou odměnu, třeba po každé zkoušce, kterou skládáte, může pomoci udržet vaši motivaci na vysoké úrovni.

          10. Dopřejte si dostatek spánku.

          V neposlední řadě byste se měli snažit během zkouškového období dostatečně spát. Zpočátku to může znít paradoxně, protože na učení budete potřebovat co nejvíce času. Spánek je však podobný odpočinku. Váš mozek potřebuje dostatek spánku, aby se zregeneroval a zpracoval to, co jste se naučili. Pokud si myslíte, že váš mozek během spánku spí, zamyslete se znovu. Zatímco spíte, váš mozek je zaměstnán vytvářením sítí nových znalostí, což znamená, že dostatek spánku vám může pomoci udržet si nový obsah. Pokud začnete studijní den nebo dokonce den zkoušky, aniž byste se dostatečně vyspali, určitě toho nedosáhnete tolik, jako kdybyste šli spát o dvě hodiny dříve.

          Napsat komentář

          Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

          Podobné články

          linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram